Nejbohatší Čech Petr Kellner je zase o krůček blíž splnění svého plánu, na němž začal pracovat před devíti lety v nenápadných laboratořích v pražských Holešovicích – vytvořit ze svého Sotia globální farmaceutickou firmu, která bude na trh dodávat úspěšné preparáty pro léčbu rakoviny.
Po třech přípravcích na bázi buněčné imunoterapie, které jsou určeny pro léčbu nádorů prostaty, vaječníků a plic, teď Sotio rozjelo klinické testování už čtvrté látky ze svého portfolia. Poprvé jde ale o přípravek, jehož vývoj Kellnerova firma nezahájila, ale koupila ho v pozdější fázi.
Nese název SO-C101 a vyvinula ho francouzská společnost Cytune Pharma, která byla v roce 2015 první zahraniční akvizicí Sotia. To v ní původně vlastnilo minoritní podíl, loni pak francouzskou firmu ovládlo celou, což Kellnera vyšlo podle informací Forbesu na jednotky milionů eur.
Přípravek teď v rámci klinické studie fáze jedna dostal první pacient v pokročilém stadiu rakoviny v onkologickém centru Institut Gustava Roussyho v Paříži. Zjednodušeně řečeno stojí na unikátní bílkovině, která v těle aktivuje imunitní odpověď proti nádorovým buňkám.
„Je
to velmi inovativní přístup, který je navíc ideálním
kombinačním partnerem pro další moderní léčebné přístupy,
jako jsou checkpoint inhibitory, monoklonální protilátky či jiné
zavedené terapie. Proto už pracujeme na přípravě dalších
kombinačních studií,“ říká šéf Sotia Radek Špíšek.
Látka SO-C101 byla zatím testována na myších a opicích, u nichž v kombinaci s doplňkovou léčbou dokázala vymýtit nádor prostaty, Sotio si ale od ní slibuje, že by mohla účinkovat i na širší spektrum nádorů. První fáze testování bude probíhat přibližně dva roky v nemocnicích ve Francii, Španělsku a Spojených státech. Pokud se prokáže, že látka nemá vedlejší účinky, mohla by se v dalším kole klinických studií testovat i na pacientech v Česku.
„Úspěchem
by v našem případě bylo uvedení produktu na trh, čímž bychom
se ze současné biotechnologické firmy stali farmaceutickou firmou.
Tohle je i výzva pro pana Kellnera, aby v Česku vybudoval něco, co
tady ještě nebylo,“ říkal loni pro Forbes Špíšek.
Sotio je momentálně nejdál se svojí vakcínou DCVAC, zaměřenou na karcinom prostaty, která je už ve třetí, tedy poslední, fázi klinické studie. I tak ji ale od schváleného léku dělí ještě minimálně dva roky. S tříletým zpožděním následuje podobná imunoterapie pro léčbu nádorů vaječníků a plic.
Posledních sedm let ale Sotio zvyšuje svoje šance na úspěch akvizicemi zahraničních biotechnologických firem. Kromě Cytune Pharmy koupilo licenci od malé švýcarské biotechnologické firmy NBE-Therapeutics, která vymyslela efektivní způsob, jak dopravit chemoterapii přímo k nádorové buňce, což umožňuje aplikovat i dosud nepoužitelné vysoce toxické látky. Dalším přírůstkem do portfolia Kellnerovy firmy je spolupráce s německým Institutem Maxe Plancka a financování vývoje přípravku zaměřeného na metabolismus nádorových buněk.
Podle Špíška přitom Kellner neplánuje v případě úspěchu žádnou z látek prodat některé z velkých farmaceutických firem, ale naopak se chce do výroby léku pustit sám, a tudíž Sotio proměnit ve farmaceutickou společnost. „Všechny projekty, o kterých byla řeč, zvyšují šanci, že se to jednou povede. Kdyby každý projekt neměl šanci dostat se na trh, nejel by dál,“ dodal Špíšek.