Je to týden, co se proti Kevinu Spaceymu objevilo první nařčení ze sexuálního obtěžování. Pak se strhla bouře a role v oblíbeném seriálu House of Cards od streamovací služby Netflix už je ta tam. A pravděpodobně i celá Spaceyho kariéra.

Jen zrušení další spolupráce na natáčení šesté série House of Cards by mohlo Spaceyho připravit až o 6,5 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 143 milionů korun) na budoucích příjmech.

Pro Spaceyho, který se pravidelně pohybuje na vrcholu žebříčku nejlépe placených televizních herců a jen loni vydělal 12 milionů dolarů, jsou sedmimístné honoráře už pravděpodobně minulostí.

Čtěte také: Z vrcholu na dno. Proč se obvinění na Harveyho Weinsteina sypou právě teď

Minulou neděli herec Anthony Rapp v BuzFeed News prohlásil, že když mu bylo 14 let, Spacey na něj sexuálně naléhal. Americká star hned přispěchala s oficiálním prohlášením, ve kterém se za své chování z dob před více než 30 lety omluvila a rovnou přidala coming out. Kevin Spacey poprvé veřejně přiznal, že je gay.

Věci se ale od té doby začaly hýbat. Obvinění zburcovalo samotný Scotland Yard k vyšetřování, Netflix a produkční firma Media Rights pak už v úterý oznámily, že s natáčením House of Cards prozatím končí.

Ve čtvrtek zase osm současných a bývalých členů štábu seriálu nařklo Spaceyho z vytváření „toxického“ pracovního prostředí, které měl na place podněcovat svými nemístnými sexuálními poznámkami. A do pátku byl americký herec ze seriálu zcela vyhozen.

Ztráta této role přijde Spacyeho na zmiňovaných až 6,5 milionu dolarů, jelikož za každou epizodu herec dostává zhruba půl milionu dolarů a předpokládalo se, že každá série, včetně šesté, bude mít 13 dílů. Spacey z celého štábu vydělával na seriálu nejvíce, jelikož byl jak hlavní hvězdou, tak výkonným producentem.

Netflix také zrušil plánované natáčení autobiografického snímku o americkém spisovateli Goru Vidalovi, kde měl Spacey hrát také hlavní roli. Není ale známo, kolik přesně měl americký herec za tuhle roli získat, daly se ale očekávat opět sedmimístné částky.

Mimo ztráty role v House of Cards a dalších plánovaných projektech Netflixu, na kterých mohl Spacey se streamovací službou dál spolupracovat, přišel o další příjmy. Už například nebude vyučovat v online hereckých kurzech firmy MasterClass. Firma mu sice poslala honorář 100 tisíc dolarů, přijde ale minimálně o 30 procent z příjmů, které plynou přímo ze subskripce studentů.

O kolik dalších milionů kvůli pokažené pověsti nakonec přijde, se ale dá těžko odhadovat. Pokud jeho kariéra v Hollywoodu před kamerou i na divadelních prknech skončila, už se nedozvíme, jaké role by dál mohl dostat. V nedávném středněrozpočtovém filmu Baby Driver získal dva miliony dolarů, u velkorozpočtových snímků by pak jeho honoráře sahaly podle odhadů Forbesu až k pěti milionům.

Takže zatímco se Netflix a fanoušci budou loučit s Frankem Underwoodem, je to právě Spacey, kdo odchází.