Až za několik měsíců vyrazíte na lyže do východních Krkonoš, je prakticky jisté, že budete zdolávat některý z kopců v držení horského podnikatele Richarda Kirniga. Ten totiž aktuálně přikoupil další areál v okolí Pece pod Sněžkou. Jde o areál Velká Úpa, který tvoří jakousi bránu právě do Pece, protože leží na pravé straně příjezdové cesty do údolí řeky Úpy na úpatí nejvyšší české hory.

Kirnig tím jen posílil svou pozici největšího horského podnikatele v Česku, jeho společnost Mega Plus už ovládá areály v Peci pod Sněžkou, kde je v dlouhodobém nájmu od sportovních svazů, Janských Lázních, Svobodě nad Úpou, Černém Dole a nyní i ve Velké Úpě. Jeho společnost tak dnes nabízí přes 40 kilometrů sjezdovek. S Velkou Úpou má už dvě sezony společný systém skipasů, ale až nyní majetkově vstoupil do provozovatele areálu, společnosti Bobolift. Areál ve Velké Úpě ročně utrží přes 10 milionů korun, patří mu tři vleky a jedna třísedačková lanovka.

Firmu Bobolift prodala skupina podnikatelů kolem někdejšího finančního ředitele Sazky Jana Prádlera, který se dnes angažuje hlavně v energetických firmách miliardáře Martina Ulčáka. Prádler a spol. firmu založili už na začátku 90. let a na jejím začátku byl několik let spolumajitelem také Aleš Hušák. To bylo ještě před tím, než se z něj v roce 1994 stal generální ředitel největší tuzemské loterie Sazka.

Čtěte také: Kam na lyže v Česku: 10 nejlepších tuzemských sjezdovek

„Lidé z Mega Plus v místě žijí, jsou u toho a prostě to umí. Většina společníků Bobolift je ale z Prahy a představa řízení na dálkový ovladač není ideální, navíc na to většina z nás nemá moc čas. Proto jsem se rozhodli pro toto řešení,“ naznačuje Prádler motivy prodeje.

Cenu obchodu ani jedna ze stran nechce komentovat, původní majitelé ale mají ještě několik let u areálu zůstat v pozici financujících partnerů. Detaily nového aranžmá účastníci prozrazovat nechtějí, nicméně od začátku září Bobolift formálně patří společnosti Mega Plus, která zároveň přebírá provoz areálu. Ekonomicky se firma dlouhodobě potýká s provozní ztrátou přes milion korun.

„Poté, co Mega Plus v roce 2012 převzala do dlouhodobého nájmu areál v Peci pod Sněžkou, zahájila kroky, které vedou k většímu propojení areálů ve východních Krkonoších. Po lyžařském spojení Černé hory a Pece pomocí roleb nyní následuje snaha o propojení Pece s Velkou Úpou. Užší spolupráce a majetkový vstup do areálu je tak v této věci logickým krokem,“ uvedl Petr Hynek, Kirnigova práva ruka a ředitel SkiResortu Černá hora – Pec.

Čtěte také: Lyže se učil dělat metodou pokus-omyl, teď prodává pár i za 50 tisíc

Už nyní nový majitel chystá výměnu lanovky, do dvou až tří let má třísedačkovou lanovku nahradit moderní odpojitelná čtyřsedačková lanová dráha. Přibýt mají také nové turistické trasy a výhledově také nový parkovací dům u dolní stanice lanovky.

Kirnig, který se mezi svými areály tradičně přesouvá v modrém sportovním Subaru Impreza, v posledních dvou letech investoval do nových přepravních zařízení a nového propojení tří údolí přes 300 milionů korun. Jeho společnosti ročně utrží přes 300 milionů korun, kromě vleků a lanovek mu patří také řada horských pozemků a nemovitostí, například luxusní hotel Omnia v Janských Lázních, který mu postavil developer a jeho obchodní spojenec Martin Kulík. Spolu taky aktuálně řeší novou podobu Sokolské boudy na vrcholu Černé hory.