skip to main content
Byznys

Kiwi.com chystá revoluci. Nikdo nebude muset sedět v kanceláři, říká Dlouhý

Princip vzdálené spolupráce už se v Česku – zejména mezi technologickými firmami – stal běžnou normou. Brněnský startup Kiwi.com ho teď plánuje dotáhnout k dokonalosti.

„Cílový stav je ten, že kdokoli z Kiwi.com bude moct pracovat úplně odkudkoli,“ říká Oliver Dlouhý, zakladatel a CEO. „Nikdo nebude muset sedět v kanceláři. Myslím, že nám to otevře přístup k úžasnému globálnímu talentu.“

O práci odkudkoli – ať už z domova, nebo z nomádského tripu po Asii – Dlouhý mluví ve velkém rozhovoru pro březnový Forbes (k dostání na našem e-shopu) v souvislosti s připravovaným stěhováním hlavního sídla firmy. Z brněnských Bohunic se Kiwi.com v létě přesune severovýchodně přes celé město do čtvrti Židenice.

Tam právě v areálu Nové Zbrojovky nové kanceláře pro Kiwi.com dokončuje společnost CPI Property Group, patřící do realitního impéria miliardáře Radovana Vítka. A právě v novém office centru by měla Dlouhého firma najít pro vzdálenou spolupráci ideální podmínky.

Reklama

„Vidíme to jako velký benefit pro zaměstnance. Lidé, na které my cílíme, by měli mít ze své povahy rádi cestování. Nomádský způsob života je něco, co se nám v Kiwi.com hodně líbí, a myslíme si, že to je budoucnost práce,“ podotýká Dlouhý. „Chceme v tom být průkopníci.“

Předplatné Forbesu

Kiwi.com, které z prodejce letenek nespolupracujících aerolinek vyrostlo do „globálního virtuálního superdopravce“, jde do Židenic i proto, že mu začalo být v dosavadním sídle těsno. Firma zaměstnává přes tři tisíce lidí (třetina z nich jsou stálí zaměstnanci, zbytek spolupracovníci přes spřátelené firmy, ovšem všichni pro Kiwi.com pracují na plný úvazek) a více než 60 národností.

Dlouhý si posteskl, že Kiwi.com už v Brně prakticky vyčerpalo své možnosti náboru zaměstnanců.

„Máme dvě možnosti: buď otevírat pobočky tam, kde je zásobárna talentů větší, ale zase je tam obrovská konkurence. Nebo můžeme přilákat kohokoli odkudkoli – klidně z malé vesnice někde v Indii, pokud tam má rychlé připojení a dostatečnou disciplínu,“ dodává Dlouhý.

Kiwi.com bude v areálu Nové Zbrojovky využívat bezmála 11 tisíc metrů čtverečních a obsadí pět pater. Dohoda uzavřená mezi Kiwi.com a CPI Property Group je podle Lukáše Netolického z Cushman & Wakefield největší transakcí na brněnském realitním trhu týkající se komerčního pronájmu za uplynulý rok.