skip to main content
Forbes Woman

Klára Kolouchová zdolala K2 a je první Češkou, která má na kontě tři nejvyšší hory světa

Dokázala to! Česká horolezkyně Klára Kolouchová zdolala druhou nejvyšší horu světa K2. Ve 4:05 hodin ráno pákistánského času stanula na vrcholu. Stala se tak první Češkou, která vylezla na tři nejvyšší hory planety – Mount Everest v roce 2007, Kančendžengu letos v květnu a K2 ve čtvrtek ráno.

K2, pro horolozce nejobtížnější a nejnebezpečnější hora světa, ji přitom na vrchol pustila až na třetí pokus. Jednou Kolouchovou zastavily laviny, podruhé fyzická nevolnost.

Reklama

„Řekla jsem si, že to zkusím ještě jednou. Ale naposledy,“ vypráví horolezkyně. I tentokrát to přitom vypadalo, že bude sen o K2 muset vzdát. Laviny a nový sníh ji před pár dny zabrzdily těsně před vrcholem a musela se s celým týmem vracet do základního tábora.

Všechny další výpravy to pro letošek na K2 vzdaly, až na tu jedinou, česko-nepálskou s Klárou Kolouchovou. „V sobotu jsme debatovali, jestli to vzdát taky, bylo to hodně kontroverzní, základní tábor v tu chvíli vypadal úplně opuštěně, ale my se rozhodli pro druhý, poslední pokus,“ napsala Klára Kolouchová.

Před dvěma dny zahájila výstup. „Je neuvěřitelný, co tělo vydrží – jedu na všechny rezervy, co ještě mám. Po šesti hodinách lezení jsem opět v táboře C3, v 7350 m n. m. Museli jsme trochu pozměnit plán, náš stan v C4 potřebují kluci z fixing teamu. Pokud se jim podaří dostat se výš, zítra ráno vyrazíme do C4, tam pár hodin odpočinek a večer nahoru…“

Reklama
Předplatné Forbesu
Wonder Woman
Forbes 6/2019

Nepálský tým se na vrchol K2 dostal o den dříve, jako letos vůbec první. A ve čtvrtek ráno, po osmi hodinách lezení, mohla napsat i nejúspěšnější česká horolezkyně současnosti i historie: 4:05. Jooooo! Jsme tu…

Klára Kolouchová je úspěšná i v byznysu, pracovala na vrcholných postech v Euro RSCG, Havasu či McKinsey. Je matkou dvou dětí. Je teprve dvacátou ženou na světě, které se podařilo na K2 dostat.

Právě tahle hora je považována za nejnebezpečnější pro horolezce. Při jejím zdolávání přišlo o život už 84 lidí, každý čtvrtý pokus skončil tragicky.

Na K2 zároveň Kolouchová s režisérkou Janou Počtovou dokončuje film o svém snu na tuhle horu vylézt. Teď je na cestě zpátky do základního tábora, takže film bude mít podle všeho happy end.

Reklama
Reklama