skip to main content

Klasici na Ruzyni. Radek Pokorný zpřístupnil 150 veteránů v outletu u letiště

1 minuta čtení

Developer, obchodník a milovník starých aut a života Radek Pokorný se rozhodl zpřístupnit ojedinělou a velkou sbírku klasických vozů veřejnosti. Pod názvem Engine Classic Cars Gallery je k vidění v outletovém centru na dohled ruzyňského letiště, které se teď jmenuje Premium Outlet Prague Airport.

Zhruba 150 vystavených youngtimerů, tedy vozů především ze 70. a 80. let, patří do sbírky Radka Pokorného, jeho přátel, zákazníků a také do portfolia Engine Fondu. To je první český fond kvalifikovaných investorů, který je zaměřen pouze na veterány a jejich zhodnocení. Sbírka vozů je v outletovém centru již několik let, vedle ní funguje autodílna, teď ale byla poprvé zpřístupněna veřejnosti.

Reklama
Lancia Stratos HF

„Nejsme žádné muzeum, ale živá a také prodejní galerie. V rámci Evropy je to zcela ojedinělé. Dlouho jsem váhal, zda sbírku zpřístupnit, ale lidé se zatím chovají velmi ohleduplně. A samozřejmě je to také o dobrých vztazích s naším nájemcem,“ říká Radek Pokorný. Veterány tak mohou přispět k větší návštěvnosti centra, jehož otevření se dlouho odkládalo a které neslo v poslední době několik různých názvů.

Reklama

K ozdobám Engine Gallery patří například originální soutěžní vozy Lancia Stratos HF, Fiat 131 Abarth, Alpine A110, Fiat 124 Rally, sportovní automobily Aston-Martin DB2/4 Mk III, Maserati Indy a velká sbírka různých modelů značky Porsche. Doplňují je sportovně laděné cestovní modely, jako je BMW 2002 Turbo, Mercedes-Benz 190E 2.3 16V nebo Saab 900 Turbo. Nechybí ovšem ani auta, která byla ještě před 30 lety poměrně běžná i v socialistickém Československu, ale již prakticky zmizela. Například Talbot 1510 či Simca Chrysler.

Radek Pokorný má sám rád především italskou produkci, kterou používá na denní ježdění, a často tak bývá k vidění nejen v Praze 6, jak řídí některý ze svých Fiatů 128 Sport Coupé. Používá také mercedesy a BMW z 80. let. „Jsou to auta, která se skvěle řídí a zároveň ještě mají opravdový styl,“ dodává. Vstup do galerie je zdarma a otevřeno je každý den do osmi do večera.

Reklama
Reklama