Čtvrtek 13. července byl pro kryptoměny zlomový. V jedné z nejostřeji sledovaných světových jurisdikcí soud uznal, že nabízení tokenu XRP na burze není cenným papírem.
Rozhodnutí amerického soudu má velké důsledky pro celý krypto trh, který na zprávu zareagoval prudkým posílením řady prémiových kryptoaktiv – a rapidním nárůstem jejich zobchodovaného objemu. Ten přitom předtím vypadal, že se někde schovává před letošními horky.
Co se vlastně po čtvrtečním rozhodnutí změnilo, co přesně je zač token a jeho vydavatel, společnost Ripple, a jaký dlouhodobý dopad může soudní verdikt přinést?
V rámci jedné z největších kryptoměnových debat – co by se mělo a nemělo považovat za cenný papír v očích amerických regulátorů – získaly po čtvrtečním právním rozhodnutí body kryptoměny a digitální tokeny. Ani toto rozhodnutí ale nebylo jednoznačné.
Soudkyně Analisa Torres ve sporu Komise pro cenné papíry (SEC) a firmy Ripple Labs dospěla k závěru, že Ripplem nabízené tokeny XRP prodejem na kryptoměnových burzách nenaplňují definici nabídky cenných papírů. Mnohé kryptoměnové burzy, které token po zahájení soudního sporu v prosinci 2020 vyřadily, ho tak opět začínají zalistovávat.
Celý spor odstartoval na počátku pandemického býčího trhu. SEC před třemi lety obvinil firmu Ripple a jejího šéfa Brada Garlinghouse a spoluzakladatele Chrise Larsena, že prodejem tokenu nezákonně získali asi 1,3 miliardy dolarů. Soud ale s velkou částí argumentace SEC nesouhlasil.
Zpráva je pozitivní hlavně pro další tokeny: komise jich původně označila hned třináct, už v rámci svého sporu s burzami Coinbase s Binance. Ze známějších tokenů jde například o Solanu (SOL), Cardano (ADA) či Polygon (MATIC). Uvedené tokeny po obvinění vyřadila ze své platformy například oblíbená obchodní aplikace Robinhood.
Konkrétně burzu Coinbase americká SEC podezřívá, že fungovala jako neregistrovaný makléř, burza a clearingové centrum – a údajně prodávala neregistrované cenné papíry.
Pro nás je však zajímavější, že Komise si v rámci jiného právního sporu s Coinbase, týkajícího se domnělého insider tradingu, na obžalovaných v rámci urovnání vymohla nezpochybňování skutečnosti, že obchodované tokeny jsou cennými papíry.
Až dosud to tedy vypadalo, že si Komise dobře připravila půdu a drží trumfy ve svých rukách.
Podle rozhodnutí soudkyně nicméně podkladové aktivum samo o sobě cenným papírem není. Zároveň však soud částečně vyhověl samotné SEC: v rozhodnutí uvádí, že přímý prodej tokenů různým institucionálním investorům naopak nezákonným prodejem cenných papírů byl.