V bitcoinové komunitě rezonuje jméno Samson Mow už dlouho, ale loni na jaře se dostalo i do širšího povědomí. Kanadsko-čínský podnikatel byl architektem bitcoinových dluhopisů El Salvadoru: jeho firma JAN3 podepsala se salvadorským prezidentem dohodu o rozvoji digitální infrastruktury a založení Bitcoin City.

Bitcoinového maximalistu jsme odchytili na největší letošní bitcoinové akci v Evropě, konferenci BTC Prague. Bývalý ředitel pro strategii v dolarovém jednorožci Blockstream měl vždycky trochu prořízlou pusu, a když mu něco přišlo jako hloupost, nebral si servítky.

V roce 2016 se vysmíval společnostem, velebícím blockchain, ale zavrhujícím bitcoin. Dnes varuje před nástupem totality digitálních měn centrálních bank.

Mow také věří na takzvanou hyperbitcoinizaci, tedy přechod světové ekonomiky založené na fiat měnách k ekonomice postavené na bitcoinu. Aby taky ne – hlavní misí jeho firmy je propagace bitcoinu skrze jeho protlačování na úrovni národních států.

V minulosti byl provozním ředitelem společnosti BTCC, svého času pátého největšího bitcoinového mining poolu a stejnojmenné bitcoinové burzy. Mow také vlastní herní vývojářskou společnost Pixelmatic, do které přetáhl části týmů ze zavedených herních kolosů jako Ubisoft, Activision Blizzard, Relic, BioWare či Disney.

Hlavní náplní Pixelmaticu je momentálně vývoj masivní online multiplayer hry Infinite Fleet, která má obsahovat i blockchainové prvky.

Proč jste vlastně opustil vedoucí pozici v Blockstreamu, který má dnes hodnotu přes tři miliardy dolarů?

Mám Blockstream pořád rád, jsme si velmi blízcí a pořád stavím na jejich technologii. Došel jsem ale k závěru, že je pro mne důležitější soustředit se na masovou adopci Bitcoinu a jeho přijetí národními vládami.

Blockstream je infrastrukturní společnost, která se zabývá širokým spektrem aktivit – včetně miningu – jejichž cílem je snaha, aby bylo používání bitcoinu stejně spolehlivé, jako jízda autem. Je jako firma, která vám vybuduje mobilní přenosovou síť.

Pak ale musí přijít někdo, kdo na ní dokáže zpřístupnit služby, které ocení i vaši prarodiče. A přesně něco takového děláme my. Soustředíme se na vývoj bitcoinové peněženky, se kterou zvládne bezpečně pracovat třeba vaše babička.

V roce 2016 jste virálně tweetoval o lidech, kteří považovali blockchain za úžasný recept na cokoliv. Chápu narativ, ale platí to i pro komunitní kryptoměnové projekty jako třeba Monero?

Bitcoin je jediný skutečně decentralizovaný blockchain a všechno ostatní je v podstatě obchodní společnost v jiné podobě. Blockchain sám také nikoho nespasí.

Máte pravdu, že Monero nebo Litecoin, obojí kryptoměny staré školy, kdy někdo vydal svůj kód a pokud se nápad komunitě líbil, tak se jej ujala a kryptoměna začala žít vlastním životem. Oproti tomu společnosti jako třeba Ethereum, Solana nebo tisíce dalších…

Těch projektů je dnes více než pětadvacet tisíc a všechny trpí podobnými neduhy – silnou centralizací a finančním zájmem úzké skupiny. Pro člověka zvenku je takové oddělování zrna od plev příliš komplikované, obzvlášť pokud nezná kontext. Jednodušší a pro většinu bezpečnější je říci, že Bitcoin je tou jedinou správnou cestou.

Věříte stále tomu, že hyperbitcoinizace je nevyhnutelná?

Kromě bitcoinu neexistuje žádný bezpečný přístav, kde byste si mohli uložit vaše peníze. Lidé si mysleli, že banky jsou bezpečné, ale banky bezpečné ve skutečnosti nejsou. Důkazem jsou poslední tři měsíce, významné banky v USA kolabují.

Ale to se přece týkalo jen těch malých a středně velkých…

Některé z nich byly docela veliké. Chci říci, že když držíte peníze v bance, nakonec stále máte peníze ve fiat systému, který ustavičně zvětšuje zásobu peněz a tím ji znehodnocuje. Jediné místo, kde můžete s jistotou uložit své peníze, je Bitcoin, protože síť je decentralizovaná a nepotřebujete ke vstupu do ní žádné povolení.

Proč si myslíte, že je použití bitcoinu na státní úrovni dobrý nápad?

V poslední době se státní zájem zvyšuje. Některé vlády nás přímo oslovily, aby si promluvily o možnostech. Na úrovni národních států je to stejné, samy cítí, že by se měly o Bitcoin začít zajímat, protože nic jiného než Bitcoin už není jisté. Ani věci jako korporátní a státní dluhopisy nebo dominance amerického dolaru už neskýtají jistotu.

Mnoho zemí a společností už adoptovalo bitcoinovou strategii jako v případě El Salvadoru. Je otázkou času, jak se hra opravdu vyvine. V současnosti bude více zemí zahrnuje bitcoin do svých rezerv nebo ho těží.

Nerozporuje státní adopce bitcoinu původní cypherpunkovou myšlenku anarchistického aktiva?

Bitcoin jsou peer-to-peer peníze. Když tyto peníze adoptuje nějaký stát, není to snad dost cypherpunk? Cypherpunkeři napsali ten kód, ale je to na lidech a na společnostech, aby ho adoptovali. I politici jsou pořád lidé. Adopce bitcoinu na státní úrovni je doslova oddělením peněz od státu.

Před rokem jste založil společnost JAN3. Jak se jí zatím daří?

Hodně se soustředíme na úroveň národních států. Vývoj naší peněženky jsme na měsíce pozastavili a nyní jsme se do něj zase pustili. Všechno jde docela dobře – setkali jsme se s politiky v Mexiku nebo v Kostarice, kteří projevili zájem. Je to v pohybu.

Na kterou část světa se nyní zaměřujete?

Nejvíc se soustředíme na Latinskou Ameriku, je teď plodem zralým k utrhnutí. Hlavně díky El Salvadoru, ve kterém se bitcoinová adopce uchytila, a také Guatemale a Panamě.

Výhodou je, že v Guatemale zákonodárci ani nemusí měnit svoje právní předpisy, protože už mají zákon, uznávající cizí měnu – a Bitcoin cizí měnou je, protože ho uznává El Salvador. Řada dalších latinskoamerických zemí po tomto modelu také pokukuje.

Jak bude bitcoin nabývat na hodnotě, cena bude stoupat a budeme svědky nového zažehnutí zájmu.

Zároveň probíhá poměrně masivní adopce bitcoinu v Africe a východní Evropě, jak se díváte na tyto regiony?

Afrika je zajímavá, ale postrádá politickou a infrastrukturní stabilitu. Například pro těžbu bitcoinu není vůbec ideální, chybí jí energetická síť. Pokud chcete začít v Africe těžební projekt, musíte přinést vlastní energetický zdroj, vybudovat si svou vodní nebo solární elektrárnu, položit své kabely.

Vidíte nějaké nevýhody státní adopce bitcoinu?

Myslím, že žádné skutečné nejsou. Když státy adoptují bitcoin, má to pozitivní vliv na jejich regulatorní strategii. Nyní státy vnímají bitcoin často jako něco cizorodého, co jde proti fiat měnám, a mají tendenci ho různě omezovat: například zakazovat těžbu či kontrolovat transakce a privátní peněženky uživatelů.

Když ale mají bitcoin ve svých rezervách, zavádějí ho jako státní měnu nebo ho alespoň uznávají jako prostředek pro mezinárodní vyrovnávání, mají samy svou sázku ve hře. Nechtějí dělat zátahy na minery, protože sami provozují vlastní těžbu. Své pobídky upravují tak, že jsou v souladu se zájmy bitcoinové sítě.

Teorie her, na které je Bitcoin založený, funguje jen když lidé znají její pravidla a vědí, jak se hraje. Pokud o nich nevědí, jako by Bitcoin neexistoval. Teprve když se ocitnou uvnitř hry a pochopí, jak funguje, přestanou se jí obávat a potlačovat.

Jaký je váš názor na stablecoiny?

Vždy jsem jimi byl nadšený, protože je vnímám jako hodnotnou věc. Když se podíváte na Latinskou Ameriku nebo obecně jižní polokouli, většina lidí z rozvojového světa nemůže mít bankovní účet, protože systém je navržen tak, aby nebyl inkluzivní, ale exkluzivní.

Stablecoiny jsou přemostěním, díky kterému mají tito lidé snadný přístup k hodnotě vyjádřené dolarem. To zachraňuje lidi v Argentině, Venezuele nebo Turecku, kde je hyperinflace. Zapomíná se na to, že abyste získali bitcoin, musíte ho za něco směnit, a to bývá nejčastěji denominovaný dolar.

K fyzickému dolaru se dostane jenom úzká privilegovaná skupina lidí. Což je důvod, proč pracujeme na AquaWallet – bitcoinové peněžence a zároveň peněžence pro Liquid Network, bitcoinový sidechain. Má jednu velkou výhodu: nemusíte používat stablecoin Tether na nějaké „shitcoinové“ síti.

Co znamená bitcoin pro vás osobně a co je jeho hlavní současný benefit?

Bitcoin jsou prostě zdravé peníze a naděje pro budoucnost. Současný fiat standard používáme nějakých padesát, šedesát let a už se v podstatě přežívá, protože tento experiment se neustále vychyluje ze svého původního kurzu. Po určité době všechny peníze nakonec ztroskotají. Fiat systém za sebou zanechává spoušť.

Zvyk tisknout pořád další a další peníze extrahuje ze společnosti hodnotu ve prospěch malé hrstky lidí. Bitcoin to napravuje tím, že každému umožňuje mít své peníze uložené někde, kde neztrácí hodnotu, ať jste Michael Saylor nebo pan Novák z České republiky, a to je nesmírně důležité.

Pokud lidé adoptují bitcoinový standard, tento zvrhlý fiatový systém skončí. Nastane nová éra peněz pro celé lidstvo. Až doteď jsme nikdy neměli perfektní peníze. Lidstvo to zkoušelo mnohokrát, měli jsme mušle, korálky, zlato, papírové peníze a nyní jsme nalezli perfektní peníze pro generace, které teprve přijdou.

Co si myslíte o digitálních měnách centrálních bank?

Jsou odsouzeny k neúspěchu. Vlády jen musí rozhodnout, kdy tento experiment opustit. Budu doufat, že když vyjdou s CBDC ven a po dvou letech je nikdo nebude používat, budou ukončeny. Je to jako s covidovými opatřeními, do kterých se všichni začali hnát bez rozmyslu a pak bylo najednou zničehonic po nich.

Forbes Digital Premium