Najít v sezoně klid na turisticky oblíbeném Santorini není snadným úkolem. Máme však pro vás tip, jak si řecký ostrov užít i v nejrušnějších měsících.

Ve vesnici Oia právě začíná zlatá hodina a v Egejském moři se pohupují desítky lodí, zakotvených přídí ke slunci, oné oranžově zářící kouli, která vypadá, jako by se jemně namáčela do safírové vody při příležitosti této podvečerní letní podívané, západu slunce na Santorini.

Nahoře, mezi modrými kopulemi korunujícími bělostné budovy, už nedočkavě postávají fronty turistů, aby si západ vychutnali, jak se patří. Průvodci přijíždějí o několik hodin dříve, vedou davy k vyhlídkovým místům a zaplňují parkoviště, která inzerují výhledy na západ slunce.

Jako ukrytá stratosféra se mezi mořem a proslulou vesnicí na útesech rozkládá poklidné útočiště Santo Collection Resort and Villa s výhledem na aperolem zbarvený západ slunce a spoustou skalnatých výstupků, na něž se můžete posadit a nerušeně fotografovat.

Výhledům na západ slunce konkuruje sluncem ozářené úbočí sopečného útesu, které se třpytí zemitými odstíny červené.

Jen kousek níž po cestě leží další jedinečná příležitost pro vyhlídkáře: zdejší venkovní posilovnu jistě ocení všichni milovníci fitness, kteří se chtějí pokochat západem slunce a zároveň se zpotit na běžeckém pásu s výhledem na moře. 

Santorini, zejména pak Oia, je v letní sezoně mimořádně populární a během jediného dne na tomto sopečném ostrově zakotví až čtyři výletní lodě. („Pro tip“: Můžete si zkontrolovat jízdní řády jednotlivých lodí, abyste zjistili, kolik pasažérů se v daný den sjede do kaldery, a podle toho si výlet naplánovat.)

Klidu na Santorini však nepochybně dosáhnout jde. Zde se dozvíte, jak si užít letní dovolenou v obci Oia na Santorini bez davů lidí.

Kdy je nejlepší doba na návštěvu Santorini?

Rezervujte si výlet v pozdější fázi sezony, koncem září až v říjnu, kdy je na ostrovech chladněji a proudí sem méně lidí. Většina zdejších obchodů, restaurací a hotelů je stále otevřená a vy máte větší šanci pořídit si snímek před modrými kopulemi nebo v zátoce Ammoudi.

Mimochodem, Řecko bylo nedávno vyhlášeno jednou z nejpřátelštějších zemí světa.

Kde se ubytovat v letovisku Oia na Santorini?

Společnost The Santo Collection otevřela pro turistickou sezonu 2024 dva nové objekty, a i když mají všechny pokoje obsazené, areál, bazény a restaurace jsou dostatečně prostorné, takže se nikdy nezdají přeplněné.

V hotelu na útesu si hosté zacvičí kalanetiku cestou na snídani, kde je každé ráno čekají dekadentní švédské stoly s řeckými pochoutkami, jako jsou sezamové koulouri (představte si tenké bagety), krémový hummus, hory fety, řecký jogurt s medem a další.

Součástí hotelu je také elegantní vinný sklep, kde mohou enofilové ochutnat santorinská vína, jejichž charakter umocňuje sopečná půda ostrova, jako například suché bílé víno Kavalieros s citronovými tóny a zajímavou mineralitou.

V restauraci Ālme si mohou hosté během večeře vybrat z nabídky stařených ryb, doplněné o ingredience z celého Řecka. Jedna ze zátok v resortu je vyhrazena pro večerní promítání němých filmů.

V sedmatřiceti luxusních apartmá Santo Mine Oia se mísí minimalismus s brutalistickým designem a každé z nich má vlastní vířivku nebo bazén.

Apartmány, které se otevřely letos na jaře, skýtají výhled na Egejské moře a jsou opatřeny „zelenými střechami“, na nichž rostou bylinky a raší květiny, takže se návštěvníci cítí, jako by měli celé místo jen pro sebe. Interiéry jsou laděny do krémových tónů s akcenty dřeva, kamene a mramoru.

Novinkou pro léto 2024 jsou také apartmány The Villas by Santo Collection. Tyto luxusní vily se čtyřmi ložnicemi mají vlastní bazény a hosté si mohou přiobjednat zásobování kuchyně místními produkty, soukromou degustaci vín pod vedením zkušeného someliéra, lekce akvajógy nebo soukromou plavbu na jachtě. 

Objekt se nachází patnáct minut chůze od oblíbených obchodů a restaurací v letovisku Oia a do zátoky Ammoudi je odsud pohodlný sestup (zato ale o dost náročnější výstup).

Co na Santorini podniknout?

Na ostrově Oia se určitě vydejte na procházku klikatými dlážděnými uličkami a navštivte jeskynní umělecké galerie nebo keramické krámky plné modrých odstínů.

Zarezervujte si večeři při západu slunce v Ammoudi Fish Tavern, stupňovité restauraci na útesu s výhledem na zátoku Ammoudi, rybářský přístav, který se nachází tři sta kroků pod vesnicí Oia a je oblíbenou dominantou na pohlednicích ze Santorini.

Chcete se vykoupat v Egejském moři? Na Santorini není mnoho pláží, nejlepší proto bude objednat si plavbu katamaránem, který vás zaveze k malebným zátokám a vyhlídkovým místům, jako je Nea Kameni, maličký sopečný ostrov, kde si můžete zaplavat v horkých pramenech, které jsou, pravda, jen o pár stupňů teplejší než okolní moře.

A další způsob, jak si vychutnat Santorini bez davu turistů? Zamluvte si soukromé auto, které vás zaveze na některá malebná místa ještě před příjezdem výletních lodí, například do pitoreskní vesničky Imerovigli na špičce útesu, kde se nebudete muset přetahovat o místo na focení. A dovolená bude tím pravým odpočinkem.