Centrum jako vystřižené z historického filmu, krásné parky, malebné uličky a domy s červenými střechami. Ideální destinace pro váš příští víkendový výlet. Druhé největší město Bavorska bylo založeno už v 11. století a okouzlí vás jak atmosférou, tak skvělým jídlem. 

Při toulkách městem určitě nevynechte návštěvu Císařského hradu (Kaiserburg). Je považován za symbol Norimberku a první zmínky o něm se datují až k roku 1050. Vládl zde i Karel IV. a hrad se dokonce pyšní podobnou historkou, jako je ta česká o Šemíkovi. Hradní zeď tu na svém koni prý přeskočil loupežník a rytíř Eppelein von Gailingen, který byl odsouzen k smrti, ale díky svému koni se dostal na svobodu. 

Kousek odsud najdete WeißgeberGasse, nejkrásnější ulici v centru. Norimberk byl za druhé světové války bombardován a spousta domů byla bohužel zasažena, v centru dokonce devadesát procent z nich. V této ulici ale mnoho typických hrázděných domů (Fachwerkhäuser) přežilo a vy si je prohlédnete v celé kráse. 

Do centra se dostanete přes krásný Popravčí most. Dřevěná stavba pochází z roku 1457 a od 16. do 19. století zde bydlel městský kat.


Na brunch do Sundays

Než vyrazíte objevovat krásy tohoto historického města, budete se potřebovat pořádně posilnit. Na klobásky prozatím zapomeňte a skočte si do Sundays na skvělý brunch. Co je v nabídce? Vafle, vajíčka, sendviče, dorty, koláče, croissanty, turecká vejce nebo francouzský toust. Sundays má otevřeno teprve pár měsíců, už teď ale patří mezi oblíbené podniky nejen místních. 


Dům Albrechta Dürera 

Pod Císařským hradem přímo uprostřed kouzelných uliček se nachází nejznámější budova celého města. Od roku 1509, kdy dům koupil, zde bydlel a tvořil renesanční malíř Albrecht Dürer. Žil v něm se svou ženou Agnes, dětmi, matkou a tovaryši až do své smrti.

Navštívíte kuchyň a obývací pokoje nebo se přenesete do umělcova života a podíváte se na jeho tiskařskou dílnu. V přízemí nechybí tradiční restaurace, kde mají na menu třeba klobásky, knedlíky nebo řízek.


Historie v Kongresshalle 

Když mluvíme o historii Norimberku, určitě nesmíme vynechat období druhé světové války a vládu Adolfa Hitlera. Právě tady se totiž nacházelo jedno z nejvýznamnějších míst pro hlavní představitele nacismu – Kongresshall.

Kvůli specifickému tvaru se budově přezdívá Hitlerovo koloseum. Pokud pomineme hrůznou historii, jedná se o velmi výrazné architektonické dílo. Počítalo se tu s padesáti tisíci účastníků a stavba měří půl kilometru v průměru. Dnes je zde umístěno Dokumentační centrum areálu říšských stranických sjezdů (Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände).


Odpočinek v městském parku

Pokud zatoužíte na chvíli si odpočinout od turistů a městského ruchu, vydejte se asi dva kilometry od centra ke Stadtparku alias městskému parku. Panuje tu vyloženě letní atmosféra. Rodinky piknikují, sportovci běhají a vy se můžete natáhnout s knížkou či drinkem a užívat si léto. 


Moderní umění v Neues Museum

Státní muzeum ukazuje umění a design od roku 1945 do současnosti a to na více než třech tisících metrech čtverečních. Malba, sochařství, fotografie, videoart a instalace jsou úzce spjaty s mezinárodními expozicemi designu. Muzeum otevřelo v roce 2000 a navrhl ho berlínský architekt Volker Staab. Nápadnou budovu se zakřivenou skleněnou fasádou nemůžete minout, najdete ji uprostřed starého města.


Vegan jídlo Deli Desires

Potřebujete si po německém tučném a mastném jídle spravit chuť něčím lehčím a zdravějším? Pak určitě zajděte do Deli Desires. Kromě krásného interiéru a naturálních vín tady na vás čekají veganské a organické pochoutky v orientálním stylu. Každý den čerstvá nabídka. 


Na kafe do Espressolab

Přímo ve starém pivovaru najdete pobočku oblíbené kávové laboratoře alias Espressolab. Zajděte sem třeba na růžový espresso tonic, božské affogato nebo levandulový cold brew. K tomu si objednejte třeba granolu nebo sendvič a když bude hezky, usaďte se na příjemnou zahrádku. 


Na fine dining do etz

V září oslaví rok od otevření, ale je jasné, že o téhle restauraci ještě hodně uslyšíme. Felix Schneider a jeho tým se řídí vlastní, zcela unikátní filozofií. Při práci v otevřené kuchyni vytvářejí do detailu promyšlená nápaditá jídla s důrazem na udržitelnost. Pěstují si vlastní ovoce a zeleninu a vše si sami vyrábějí. Atmosféra je uvolněná a jídla skvostná. Dokazují to už dvě michelinské hvězdy a jedna zelená navíc za udržitelnost.