Nepříjemné šťourání tyčinkou hluboko v nose a fronty na odběrových místech. Obojímu se budou Češi konečně moci vyhnout díky domácímu kloktacímu testu na covid-19, který vyvinuli vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci se společnostmi Aumed a IntellMed.

Spolehlivost metody je podle nich srovnatelná s běžnými PCR testy, a my jsme proto vyzkoušeli, jak funguje kloktací test v praxi.

Je 14:50 a před dům přijíždí kurýr společnosti DoDo. Předává mi papírovou taštičku s návodem a odběrovou sadou zvanou Gargtest. Vracím se domů a jde se na to. Do odměrky nalévám deset mililitrů vody, kterou mám podle návodu kloktat 30 sekund.

Už po deseti to není moc příjemné, ale „vyděržaj, pioněr“, říkám si a poctivě půl minuty dokloktám a vyplivnu obsah do zkumavky s transportním práškem. Uf, tak to bychom měli.

Lepím na zkumavku čárový kód, vložím ji do černého sáčku a odnáším kurýrovi, který čeká před domem. Vracím se zpět vyplnit elektronickou žádanku, jde to rychle a za 15 minut od příjezdu kurýra mám se vším všudy hotovo. Můj vzorek teď míří do laboratoře a mně nezbývá než vyčkat na výsledky.

Verdikt zní jasně: pohodlnost a jednoduchost splněna, příjemnost trochu pokulhává, ale oproti tyčinkám v nose pořád vítězí. Největší výhodou je nicméně fakt, že nemusíte trávit čas cestou a čekáním na odběrovém místě, kde čelíte zvýšenému riziku nákazy.

Metoda se hodí pro provozy, kde je nutné testovat opakovaně.

Kloktací test je podle autorů projektu vhodný například pro děti, které klasické odběry špatně snášejí, nebo pro onkologické pacienty, kteří mívají z léčby poškozené sliznice – a protože patří do rizikové skupiny, musí se testovat častěji. Metoda se hodí i pro provozy či instituce, kde je nutné testovat se opakovaně.

„Vyvinout test nám trvalo několik měsíců. Kloktací odběr se už dlouho používá například pro diagnostiku nádorových onemocnění dutiny ústní, hlavy a krku. Nový je ale způsob stabilizace, udržující virus stabilní po velmi dlouhou dobu i při pokojové teplotě,“ popisuje Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Jakkoli Gargtest obsahuje sliny, o klasický test ze slin nejde. Při kloktání se zakloněnou hlavou se totiž voda dostane až na zadní stranu hltanu, tedy do míst, kam míří štěteček při stěru z nosohltanu. Stejná jako u nosního odběru je i metoda zpracování vzorku zvaná PCR.

„Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ uvádí Marián Hajdúch.

Výsledek kloktacího PCR testu je přitom na rozdíl od toho antigenního široce přijímanou diagnostickou metodou. Díky certifikaci CE IVD jej uznávají státy napříč Evropskou unií a dá se jím prokázat například i pro účely cestování.

O distribuci a testování se stará firma Chromozoom, podle které zájem o domácí testy neustále roste. „Po pilotní fázi v Praze je plánujeme rozšířit i do zbytku republiky,“ přibližuje Lukáš Pekárek, ředitel společnosti, která se jinak věnuje genetickému testování.

„V tuto chvíli nabízíme model, kdy jeden den test objednáte, další ho dostanete a třetí den máte výsledek. Nově přibude i expresní testování, kdy k vám přijede kurýr ještě v den objednávky.“

Logistiku projektu zajišťuje kurýrní společnost DoDo. „Pohodlné a spolehlivé testování je spolu s vakcínou jedinou cestou zpět k normálnímu životu a my věříme, že účastí na tomto projektu můžeme reálně pomoci v boji s pandemií,“ dodává její ředitel Michal Menšík.

V souvislosti s rozšiřováním do všech koutů Česka aktuálně Chromozoom domlouvá také spolupráci s další kurýrní firmou Messenger. V současnosti je možné Gargtest objednat na webu www.testujvklidu.cz za 1745 korun, nově bude stát 1300 korun plus doprava.

Gargtest se dá koupit také v internetové lékárně Pilulka.cz. Zákazníkům e-shop pošle domů testovací sadu podobně jako každé jiné zboží. Po domácím odběru si objednají její svoz a odebraný vzorek putuje do laboratoře. Výsledek dostanou testovaní do druhého dne od svozu.

„V tuto chvíli je nákup testu možný s dopravou Pilulka Auto v Praze a okolí. Pracujeme ale i na dalších lokacích. Samoplátci si nyní Gargtest včetně laboratorního PCR testu mohou koupit za 1399 korun. Připravujeme také možnost objednat si jej se žádankou od lékaře, kdy se cena bude pohybovat do 500 korun,“ přibližuje spoluzakladatel Pilulky Martin Kasa.

Do budoucna chtějí autoři projektu Gargtest nabídnout také na odběrových místech nebo u praktických lékařů.