skip to main content
Byznys

Klub miliardy zhlédnutí: 10 nejsledovanějších videí na YouTube

Miliardářský klubu YouTube – to je elitní skupina několika málo videí (videoklipů), kterým se podařilo nasbírat na tomhle kanálu přes miliardu zhlédnutí, což je úctyhodný výkon. Počet členů ale rychle roste. Posuďte sami: podle časopisu Rolling Stone se za posledních deset let k tomuto číslu přiblížilo jen pár šťastlivců – ve skutečnosti to do června 2015 byla jen dvě videa. Pak náhle během posledních několika měsíců tuhle hranici překonalo dalších 8 videoklipů a další je budou nejspíš brzy následovat (např.  „Counting Stars“ od One Republic, předpovídá Rolling Stone). Tohle jsou stávající členové klubu:

PSY, Gangnam Style

Jihokorejský raper s megaúspěšným hitem překonal miliardu zhlédnutí za 160 dní. Od roku 2012, kdy Gangnam Style vzniknul, jich už ale nasbíral přes dvě miliardy a je suverénně nejsledovanějším videem YouTube všech dob. Úspěch si vysloužil i přesto, že není v angličtině a korejskému textu rozumí pravděpodobně jen zlomek z těch, kteří si video na YouTube tolikrát pustili.


Taylor Swift, Blank Space

V tomhle videu si Taylor Swift dělá legraci z označení „šílená přítelkyně“, jak se často říká i jí samotné vzhledem k osobní povaze jejích textů. V klipu ničí auto svého milence, obrazy, probodává dort ve tvaru srdce, který pak krvácí. Všechno se setkalo s takovým ohlasem, že fanoušci dokonce začali navštěvovat zámek, na kterém se natáčelo.


Justin Bieber a Ludacris, Baby

Možná že většina lidí, které znáte, se při zmínce o téhle písničce z roku 2010 trochu ošije, ale možná je to jen naoko. Svou pozici v žebříčku si totiž nevysloužila jen tak. 15letý Justin Bieber v ní na bowlingu flirtuje s přáteli a samozřejmě se svou vysněnou dívkou a všechno je opravdu hodně sladké… A teď to nejlepší – s touhle předpubertální milostnou písní zaujímal Bieber první příčku do té doby, než ho o dva roky později nahradil právě PSY s Gangnam Style.


Katy Perry a Juicy J, Dark Horse

Dark Horse je jedním z nejkontroverznějších videí Katy Perry. Nejenže čelila obvinění kvůli užívání egyptských symbolů, ale proti klipu protestovali i muslimové, kteří požadovali, aby se video z YouTube stáhlo. Nelíbila se jim část, ve které se jeden z Perryiných šperků s nápisem „Alláh“ proměňuje v prach. Scéna byla z klipu nakonec odstraněna.


Taylor Swift, Shake It Off

Shake It Off je prvním singlem alba 1989 a popová ikona v něm poměrně vtipně předvádí nejrůznější druhy tanečních pohybů – od baletu až po twerking. Žádná věda, ale funguje to.

Reklama

Katy Perry, Roar

Vedle Taylor Swift je Katy Perry jedinou umělkyní, které se podařilo do elitního klubu dostat hned dva ze svých songů. A obě tyto skladby pocházejí z jednoho alba. V klipu k písni Roar, která je ústředním singlem alba Prism z roku 2013, popová hvězda ukazuje nejen své herecké dovednosti, ale také jak po havárii přežít na vlastní pěst v džungli.


Enrique Iglesias, Descemer Bueno a Gente de Zona, Bailando

Pro píseň Bailando vznikla hned dvě videa – jedno ve španělštině a druhé španělsko-anglicky. Na vrchol se dostalo to první a je druhým neanglickým videem na tomhle seznamu. Podle YouTube Music Insights pochází jedna třetina zhlédnutí od fanoušků z Latinské Ameriky – konkrétně z Mexika, Kolumbie a Argentiny. A není divu, přesně na tohle publikum totiž Bailando míří.


Mark Ronson a Bruno Mars, Uptown Funk

Mark Ronson a Bruno Mars vytvořili poměrně nostalgické video, jehož postup mezi nejsledovanější videa YouTube leckoho překvapil…


Meghan Trainor, All About That Bass

Meghan Trainor si díky téhle písni připsala jedno prvenství – je totiž jediným umělcem, který získal miliardu zhlédnutí se svým debutovým singlem. V barevném klipu plném pozitivního přístupu k tělesným křivkám tančí po boku slavného tanečníka Siona Marschina, který sám pomáhal klip šířit.


Wiz Khalifa a Charlie Puth, See You Again

Nováček, který se mezi hvězdy YouTube zařadil teprve nedávno. Wiz Khalifa a Charlie Puth se stali autory klipu, který jako druhý v historii nejrychleji dosáhl jedné miliardy zhlédnutí (rekordmanem je stále Gangnam Style). Ústřední melodii k sedmému pokračování série Rychle a zběsile pojali zpěváci jako poctu tragicky zesnulému představiteli jednoho z hlavních hrdinů Paulu Walkerovi. K tomu, aby se dostala na tohle místo, jí stačilo jen 184 dní. See You Again se stala také nejvíce streamovanou písní na Spotify během prvních 24 hodin od jejího vydání.