Na Forbes.cz se ptáme manažerů na jejich zkušenosti a postřehy z praxe, které mají být inspirací či vodítkem pro majitele firem a všechny vedoucí pracovníky na různých stupních řízení. Kristýna Knapová vystudovala „matfyz“, vybudovala vlastní IT firmu, jako jedna z mála žen začala učit programování webových aplikací a dnes vede IT development ve společnosti ZOOT. Pohybuje se v ryze mužském světě, prosadila se v něm a programátoři ji respektují. Jak žena řídí mužský tým?


Odmala mě fascinovaly počítače a technika. Nevadilo mi, že jsem jediná holka v klučičí třídě. Rychle jsem pochopila, že kluci se chovají mnohem slušněji, když jsem v dohledu. A vlastně se mi to začalo líbit. Nikdy mě ani neodradilo, když mi lidé kolem říkali, že počítače jsou práce pro kluky, a snažili se mi horem dolem vnuknout víc holčičí práci. Dali pokoj, až když jsem se dostala na matfyz.

Tehdy si řekli: Aha, tak ona asi fakt ví, co dělá. A já jsem poprvé pochopila, jak se na to musí, když chce holka získat respekt chlapů. IT je ryze mužská profese. Holek, které by programovaly, školily a vedly IT týmy, je opravdu málo. Často jsem čelila předsudkům, často jsem narážela na silná ega, která se nechtěla smířit s tím, že jim holka bude říkat, co a jak mají dělat, a snad milionkrát jsem cítila, že hezky oblečená a nalíčená holka a logické myšlení přeci nejdou dohromady.

Čtěte také: Zaměstnávání vězňů? Neptejte se, proč byli v base. Hledejte lidi s motivací

Takže byl čas říct, že jdou.

1. Ukažte, že opravdu něco umíte

Jestli se chcete prosadit mezi chlapy a vést je, musíte jim jasně ukázat, že skutečně něco umíte. Jinak pro ně budete fajn ženská, na kterou se rádi kouknou, se kterou budou rádi flirtovat, ale pracovně to fungovat nebude. Chlapi respektují ženskou, u které si řeknou: Wow, ta je fakt dobrá. Když vyřešíte za pět minut logický problém, nad kterým oni sedí hodinu, získáte respekt. A takové situace jsou v každé profesi, stačí je najít.

2. Jděte si za svým

Předsudky existují, a ne že ne. Škatulky „tohle je pro holku, tohle je pro kluka“ jsou hluboko v nás všech. Neztraťte sílu je překonávat, i když už toho někdy budete mít opravdu dost. Je náročné pořád někoho přesvědčovat, že každá žena není stejná, že když vám jde matematika, tak nemusíte být vždycky chlap v sukni. Prostě to nevzdávejte a neposlouchejte ty, kteří vám vaše sny rozmlouvají. Někteří lidé to nepochopí nikdy, někteří si zvyknou a pak je tu skupina lidí, kteří vám budou fandit. Těch se držte, hodně to pomůže.

3. Vžijte se do mužského uvažování

I když jste vystudovala technický obor a logika a prostorová představivost vám nejsou cizí, je skoro jisté, že máte jako žena cit a empatii. Tak je využijte. Jsou situace, kdy je v mužských týmech potřeba rychle a efektivně rozhodovat a kdy se nemůžete chovat jako holka, protože by to nefungovalo. Vžijte se do mužského uvažování, pochopte ho a v klíčových situacích se přizpůsobte. Jsou situace, kdy musíte s chlapy fungovat víc jako chlap, a pak situace, kdy je obrovská výhoda být ženou. Všichni úspěšní manažeři se snaží vnímat, co od nich tým potřebuje, aby dobře fungoval. Tady je to stejné.

Čtěte také: Proč benefity nefungují a jak jako šéf udržuji spokojené zaměstnance

4. Inspirujte se muži

Mužský styl uvažování, komunikace a práce je jiný. Je přímočařejší, upřímnější a často efektivnější s větším tahem na branku. Buďte otevřené tomu, co se můžete od chlapů naučit. Problémy řeší často rychleji, protože jdou přímo k věci. Nepřemýšlí tolik o tom, jak dát člověku zpětnou vazbu. Prostě přijdou a řeknou: Tohle se mi nelíbí, tohle jsi neudělala dobře, tohle mohlo dopadnout líp. Když ženská není cíťa, může se od chlapů v práci a v byznysu hodně naučit.

5. Holky se chtějí líbit a je to dobře

Pokud máte ambice uspět v profesích, které jsou doménou hlavně chlapů, nesnažte se být samy chlapem. Holka musí vždy zůstat holkou, aby ji chlapi brali. Nepotřebují dalšího kámoše na pivo. Tedy možná potřebují, ale nemusíte to být vy. Chci se hezky oblékat, chci se líčit, chci se líbit a chci, aby se za mnou chlap na ulici otočil a aby si ženská řekla: Ta má ale krásně sladěné doplňky. Chlapi vás budou respektovat, když ukážete, že opravdu něco umíte, a budou si vážit toho, že se jim chcete líbit.