Jsou často tam, kde byste je vůbec nečekali. O to víc za nimi stojí za to zajet. V Čechách, na Moravě i ve Slezsku v posledních letech vyrostlo mnoho krásných i oceňovaných veřejných staveb.

Vybrali jsme několik z nich, které určitě stojí za vaši pozornost.

Knihovna v Hrádku nad Nisou

Nová městská knihovna, kterou si město nechalo postavit za víc než 16 milionů korun, otevírá na konci října svá dvě patra naplněná 23 tisíci svazky knih. Kromě interiéru, který ze všech stěn prostupují citáty slavných autorů, kolemjdoucí přitahuje hlavně exteriér budovy. Čelní fasádu budovy totiž tvoří cihly vyskládané jako knihy v regálech.

Základní škola Psáry a Dolní Jirčany

foto: Štěpán Tomš

Po mnohaletém boji na poli mezi vesnicemi Psáry a Dolní Jirčany vyrostla nová mateřská a základní škola podle vítězného návrhu architektonického studia SOA. Vznikla tak moderní stavba, která klade důraz mimo jiné na to, aby v učebnách i na chodbách byl stále dostatek přirozeného denního světla.

Klubovna oddílu běžeckého lyžování, Trutnov

Když budete mít v zimě náladu vyrazit na lyže, zamiřte na kopec Chmelnice. Stylová dřevěná klubovna pro oddíl běžeckého lyžování se nachází na mýtině v nadmořské výšce 506,7 m n. m., kde se kříží několik běžeckých tratí. Na svědomí ji má studio ROSA – ARCHITEKT.

Smuteční síň v Broumově

Dobře, chápeme, že do smuteční síně se jen tak někomu dobrovolně nechce. A rozhodně vás do ní nechceme posílat na výlet. Za zmínku ale stojí. Ani na místo pro poslední rozloučení pozůstalých by se nemělo zapomínat. Minimalistický exteriér, který nijak nevybočuje mezi šedými náhrobními kameny, je uvnitř dřevěný a dodává tak celému prostoru hřejivou, rodinnou atmosféru.

Muzeum horolezectví, Turnov

Letos v září se v Turnově slavnostně otevřelo muzeum pro všechny fanoušky horolezectví, které vyšlo na 45 milionů korun. Kromě stálé expozice se na místě budou konat i kulturní akce města. Interiér nového muzea je stejně moderní a nadčasový jako exteriér. Designéři pojali expozici jako procházku horskou krajinou a z překližky vytvořili ostře řezané bloky a zákoutí v jednotné bílé, které tak působí jako ledovce.

Montessori školka v Klecanech

Dětská představivost je tak silná, že nepotřebuje zbytečných příkras. Alespoň tak uvažovalo studio No Architects i zadavatelé zakázky, když stavěli mateřskou školku Montessori v Klecanech. Minimalistický exteriér i interiér se z velké části opírají o čistý beton, dřevo a tlumené barvy. O to víc pak vynikne udržovaná zahrada.