Spoluzakladatel Microsoftu, filantrop a náruživý čtenář Bill Gates jak známo rád veřejnosti doporučuje knihy, které podle něj stojí za hřích. Od roku 2010 už na svém blogu poskytl zájemcům na dvě stovky knižních tipů. Obvykle nejde o žádnou oddechovou literaturu, ale spíš o texty na nejrůznější vědecká témata, od biologie po boj s chudobou.

V Gatesově aktuálním seznamu doporučené četby sice tentokrát nenajdete žádnou knihu jeho oblíbence, kanadského akademika českého původu Václava Smila, ale ochuzeni o myšlenkové podněty rozhodně nebudete.

Tohle jsou knihy, které byste si podle Billa Gatese měli přibalit do kufru na letošní dovolenou.

Jared Diamond: Upheaval

Nejnovější kniha dalšího Gatesova favorita zkoumá, jak se společnosti chovají v krizových momentech. Americký akademik na konkrétních příkladech popisuje, jak se národy dokázaly vypořádat s tak závažnými výzvami, jako jsou občanské války, rozsáhlé nepokoje či existenciální ohrožení státu zvenčí. Přes poněkud pesimistické téma jde o doklad toho, jak je lidstvo schopné čelit i těm největším problémům.

Rose George: Nine Pints

Kniha britské novinářky svým titulem odkazuje k množství krve v těle dospělého člověka, takže jestli vám pohled na krev nedělá dobře, možná to není četba pro vás. Na druhou stranu, jestli se o této nenahraditelné tekutině chcete dozvědět spoustu nečekaných faktů a souvislostí napříč historií i kontinenty, nebudete podle Billa Gatese zklamáni.

Amor Towles: A Gentleman in Moscow

Rusko patří mezi Gatesova oblíbená témata, takže není divu, že doporučuje i tento román, který chytře a s vtipem vypráví příběh hraběte odsouzeného bolševiky k doživotnímu domácímu vězení v luxusním moskevském hotelu. Kniha oceňovaného amerického autora vyšla i česky.

Michael Beschloss: Presidents of War

Nejnovější publikace amerického historika a předního odborníka na instituci prezidenta USA se tentokrát zaměřuje na válku ve Vietnamu (opět jedno z Gatesových hobby) a dalších osm válečných konfliktů, kterých se Spojené státy účastnily. Vzhledem ke své specializaci autor zkoumá hlavně vůdcovskou roli jednotlivých amerických prezidentů.

Paul Collier: The Future of Capitalism

Co by to bylo za seznam, aby v něm chyběla kniha na téma, které (zdaleka nejen) Bill Gates považuje za jedno z nejaktuálnějších. Expert na rozvojovou ekonomii se v ní zamýšlí nad směrem, kterým se kapitalismus do budoucna bude ubírat. Bill Gates by se prý sice nepodepsal pod všechny závěry slovutného britského profesora, ale oceňuje zejména jeho brilantní analýzu této problematiky.