Když jsme se zakladatelem knižního antikvariátu Knihobot Dominikem Gazdošem mluvili začátkem letošního roku, zmínil se, že pokud by na palubu svého projektu přibral investora, muselo by jít o skutečně strategického partnera, který by firmu posunul o kus dál. Zároveň říkal, že investici aktuálně nutně nepotřebuje vzhledem k tomu, že firma rychle roste i sama. 

Od té doby uplynuly tři měsíce, knižnímu second handu se daří nad očekávání a cíle se stále posouvají. Jeho šéf si dal za cíl v příštím roce vyplatit původním majitelům knížek sto milionů korun, a aby svou vizi naplnil co nejrychleji, spojil se s investičním fondem Miton, který ho v tom podpoří částkou patnáct milionů korun. 

„Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu, aniž by přitom ztratil svůj nadhled a typický smysl pro humor. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu,“ říká k čerstvě uzavřené investici Michal Jirák z Mitonu. 

„Trend obliby věcí z druhé ruky sledujeme už roky a je nám hodně sympatický. Pro začátek jsme do Knihobotu investovali patnáct milionů korun,“ dodává. Miton uzavřením transakce získává ve společnosti třetinový podíl, zbylá procenta jsou potom rovnoměrně rozdělena mezi současné vlastníky.

info Spoluzakladateké Knihobotu Dominik Gazdoš, Pavel Pekař a David Gazdoš
Spoluzakladatelé Knihobotu Dominik Gazdoš, Pavel Pekař a David Gazdoš

Gazdoš plánuje investici použít především na další budování vlastního systému pro sklad a na oceňování i katalogizaci knih, které obstarává na míru vytvořený algoritmus určující jejich finální prodejní cenu. Peníze ale plánuje použít také na rozšíření sítě knihobodů, kam lze použitou knihu zanést, a v neposlední řadě také na expanzi za hranice Česka. 

„To, co se naučíme při roztáčení českého trhu, máme ambici vyzkoušet i v dalších evropských zemích. Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku,“ vysvětluje své plány zakladatel Dominik Gazdoš. „S investorem v zádech si budeme moci dovolit rozšířit tým o další chytré lidi a i díky know-how Mitonu z e-commerce a zahraničních trhů by vše mělo jít rychleji.“

Knihobot aktuálně stíhá přijmout, nafotit a nabídnout do prodeje zhruba tisíc knížek denně, do konce roku chce však zvládnout až trojnásobek. Za loňský rok tímto způsobem našlo druhý domov 113 tisíc knih, v prvním čtvrtletí 2021 to už ale bylo šedesát tisíc knížek, což značí čtyřnásobný meziroční růst. 

Firma přitom dosud financovala vše z vlastních zdrojů a navíc se pohybuje v černých číslech. S investorem v zádech ale chce své ambice naplnit ještě rychleji. Letos chce majitelům knížek vyplatit třicet milionů korun, v příštím roce potom sto milionů korun. 

Digitální knižní antikvariát má v současné době dvě kamenné pobočky, obě v Praze. Zákazníci však mají možnost knihu donést také na vybrané pobočky Zásilkovny. Knihobot chce také dále po celé republice rozšiřovat svou kurýrní službu, kterou si může zákazník objednat domů a knihy tak odevzdat ještě pohodlněji a zdarma.

Gazdošovým cílem je motivovat lidi k tomu, aby své staré knihy nevyhazovali, a tím i rozhýbat trh s přečtenými knížkami. Ročně tak plánuje v příštích letech zachránit minimálně dva miliony knih, které by jinak skončily zapomenuté v knihovně nebo sklepě, než by se dostaly do spaloven nebo na skládku.

Česko má pro takovou změnu podle všeho ideální podmínky. Podle údajů ISBN databáze totiž země patří mezi ty s největším množstvím nově uváděných titulů na obyvatele a Češi se zároveň řadí mezi nejintenzivnější evropské čtenáře, kteří týdně čtení věnují skoro sedm a půl hodiny. Devět z deseti Čechů navíc nemá podle průzkumů problém nakupovat zboží z druhé ruky.