Když pro nikoho jiného, tak pro dnešní třicátníky byl vzorem. Ve svých „nácti“ k němu vzhlíželi jako k modle a mnoho mladých kluků hrajících basketbal se předhánělo třeba i v tom, kdo bude mít boty s jeho jménem: Kobe 1, Kobe 2, Kobe 3 a kdoví, k jakému označení se za ta léta tyto boty dostaly. Samozřejmě – kdo se pyšnil nejnovější řadou, byl i největším frajerem.

Vzpomínám dodnes i na to, když jsme jako hráči dorostu dostali nové, žlutofialové dresy. Najednou jsme si my, kluci z malého okresního města, připadali světově. Prostě jako hráči NBA týmu LA Lakers, kde Kobe Bryant hrál a vládla zde právě žlutá s fialovou.

Čtěte také: Kobe jde do penze. Jak tekly body, minuty a miliony na jeho konto

V tomhle týmu pětinásobný mistr NBA rozjížděl své divoké driblingové kreace a jako rozehrávač se nejen rafinovaně uvolňoval a nahrával spoluhráčům, mezi nimiž byl i legendární pivot Shaquille O’neal, který pak nekompromisně smečoval do osíťovaných obrouček, ale dokázal ve vysoké rychlosti zaseknout své nohy do palubovky, hbitě se odrazit a z mrtvého bodu přesně vystřelit.  Často z velké dálky, prostě za tři body.

To už je minulostí. Kobe Bryant, ale i Shaquille O’neal nebo jejich rival Michael Jordan z Chicago Bulls už se rozloučili s kariérou. Kobe Bryant to oficiálně udělal loni, kdy jako basketbalista zároveň oslavil dvě dekády v profesionálním sportu.

Finální rozloučení ale přišlo teprve před týdnem. To když vystoupil v zaplněném losangeleském amfitéatru Hollywood Bowl při příležitosti koncertu filharmonie pod taktovkou tvůrce filmové hudby Johna Williamse.Nebyla to náhoda. K oscarovému skladateli filmové muziky ke kasovním trhákům, jako jsou Jurský park, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana, Harry Potter, Hvězdné války nebo Válka světů, totiž Bryant vždy vzhlížel, a tak ho požádal, jestli by se nemohl stát i autorem hudby k pětiminutovému filmu, v němž se Bryant loučí se svou kariérou.

Animaci k Bryantovým slovům pak vytvořil jeho další přítel, Glen Keane z Walt Disney, který stojí za kreslenými postavičkami, jako je Pocahontas nebo Tarzan.

Čtěte také: Včera hokejista, dnes developer. Sen o NHL vystřídalo slibné podnikání

Bryant tak v L. A. osobně převyprávěl dopis s názvem „Dear Basketball“, prostřednictvím něhož před dvěma lety oznámil plán ukončit kariéru. Už jen dopis samotný je velmi silným zážitkem, který byl ale navíc umocněn hudbou a obrazem od dvou hollywoodských legend.

A jak to vypadá, když se tři velikáni různých oborů spojí dohromady? Díky americkému youtuberovi Calvinu Johnsonovi, který vše zaznamenal, si můžete toto emotivní vystoupení pustit a prožít si ho sami.

Kobe, respekt! A hodně štěstí do nového života.