Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tu naše rubrika Branky, body, dolary. Dnes přidáváme třeba propojení s velkou politikou, čímž se sumy i napětí obvykle násobí.

Nepojedeme do Číny. My, politici. Craig Beardsley byl v roce 1980 plaveckým světovým rekordmanem, přesto v jeho olympijské historii svítí samé nuly. Tehdy totiž západní svět odmítl – oficiálně na protest proti invazi do Afghánistánu – účast na hrách v Moskvě.

A nyní k tomu pan Beardsley říká: „Pokud byl tehdejší bojkot k něčemu dobrý, tak v tom smyslu, že nám ukázal, co raději nedělat. Dokud se svět nerozpadne na kousky, další bojkot neuvidíte. Už proto, že zatímco v osmdesátých letech jsme byli téměř všichni amatéři, nyní je v sázce příliš mnoho peněz.“

info (Original Caption) USA's Craig Beardsley, of Harrington Park, New Jersey, swims to victory and a Pan American Games Gold Medal here. Beardsley's winning time in the 200 meter butterfly event was with a time of 2:00.49.
Craig Beardsley | Foto Getty

To je v kostce vše, co potřebujete vědět o „americkém bojkotu“ blížících se zimních her v Pekingu. Uvozovky se hodí, neboť jde o neúčast politiků – ta sice může zabolet symbolicky a dotknout se čínské cti, podstatou olympiády však není Joe Biden na tribuně při slavnostním zahájení, ale třeba američtí hokejisté na ledě. A ti přijedou.

Příliš mnoho peněz v sázce. Příliš velký mix globálních sponzorů, televizních práv, odměn pro sportovce, marketingových smluv. Tohle je gesto sotva napůl.

Nepojedeme do Číny. Nikdo z nás. Jak už bylo řečeno, jakýkoli bojkot Číny by stál velké peníze. V případě ženské tenisové organizace WTA, alespoň podle odhadů stanice NPR, řádově stovky milionů dolarů, tedy nižší jednotky miliard korun. WTA je ovšem – na rozdíl od Mezinárodního olympijského výboru – už obětovala.

V souboji principy versus výdělky se šéf WTA Steve Simon postavil na první stranu. Může za to dočasné zmizení a dlouhodobé umlčení někdejší výtečné deblistky Pcheng Šuaj, která obvinila ze sexuálního násilí čínského viceprezidenta. „Nechápu, jak bychom mohli za takových podmínek v Číně hrát,“ uvedl Simon. Znamená to zrušení deseti akcí včetně Turnaje mistryň.

info WUHAN, CHINA - SEPTEMBER 23: Shuai Peng of China severs a shot during the match against Garbine Muguruza of Spain on Day 2 of 2019 Dongfeng Motor Wuhan Open at Optics Valley International Tennis Center on September 23, 2019 in Wuhan, China. (Photo by Wang He/Getty Images)
Pcheng Šuaj | Foto Wang He/Getty Images

Co dál? WTA Simonovými slovy doufá, že se situace ujasní, nicméně je připravena, že se do Číny nepodívá nejen příští rok, ale mnohem déle. Přitom mohli i v centrále WTA jenom „po americku“ prohlásit, že prostě nepošlou na slavnostní zahájení Turnaje mistryň do Šen-čenu své šéfy do hlediště, že ano… A v Říši středu by se jistě otřásli strachy.

Potřebuju už jenom utrácet. Příliš mnoho peněz ještě jednou. Pozorní čtenáři si vybaví, že americký Forbes určil za nejlépe vydělávajícího sportovce současnosti poprvé zápasníka MMA neboli po česku zápasníka smíšených bojových umění. Irský raubíř Conor McGregor si pomohl především prodejem své značky whisky Proper No. Twelve, za rok si připsal 180 milionů dolarů a celkově je asi na 400 milionech.

To už vypadá jako příliš mnoho peněz. Ale někomu stačí zlomek, přesněji desetina. Čtyřicet milionů dolarů, s lehkou tolerancí miliarda korun, taková je odhadovaná hodnota jmění jiné hvězdy MMA Chabiba Nurmagomedova. Ten už je ve sportovním důchodu a pro ESPN nedávno přiznal, že zhruba před rokem odmítl nabídku na bitvu s boxerskou ikonou Floydem Mayweatherem, která by mu potenciálně vynesla stamiliony korun.

Chabib Nurmagomedov | Foto Getty

„Jasně, každý miluje prachy. Jsou velmi důležité, i pro mě, ale není to všechno,“ popsal rodák z Dagestánu. „Já se sportem skončil. Byl jsem zavřený v kleci, teď žiju. A pokud mi Bůh dá čas, abych vydělané peníze stihl utratit, bude to skvělé. ¨Jsem v tomto směru svobodný.“

Vítejte ve světě kryptobasketbalu. Rameno jeřábu ze střechy sportovní arény v Los Angeles postupně sundává písmena, která ztělesňují starý svět. Jedno po druhém. Ať začnou nové časy! Máloco je symbolizuje lépe než to, že legendární aréna na střeše od pondělí nemá nápis Staples Center – brzy z ní oficiálně bude Crypto.com Arena.

„Bude to divné. Rozhodně divné,“ řekl pro Sports Illustrated Paul George, hvězdný basketbalista Los Angeles Clippers. „Pořád to bude stejná hala, jenže odstraněním názvu jako byste jí sebrali kus historie.“

Foto Crypto.com

Celý tenhle obchod, který vyústil stržením legendárního nápisu, bude dokončen 25. prosince, za cenu 700 milionů dolarů na příštích dvacet let.

Čímž se vracíme k dnešnímu leitmotivu: je to příliš mnoho, nebo příliš málo? Podle George se jedná tak trochu o svatokrádež, podle majitele jiného celku NBA Dallas Mavericks a dolarového miliardáře Marka Cubana naopak o skvělý deal: „Krypto jede. Jen by bylo bezva, aby povolily americké regulace a všechny velké firmy jsme dostali zpátky do USA.“