Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je tady rubrika Branky, body, dolary. Dnes třeba o tom, v čem jsou Češky top.

Dvojitá stopa

Měřit všechno na peníze může být povrchní, ale v tomto případě mají cifry velkou vypovídací hodnotu. Žebříčky tenisových prize money odrážejí dlouhodobou výkonnost a za rok 2021 to u žen vypadá následovně: druhou nejlépe vydělávající je Barbora Krejčíková (3 646 883 dolarů neboli necelých 83 milionů korun) a číslem čtyři je v pořadí WTA Karolína Plíšková (2 868 865 dolarů, tedy přes 65 milionů korun).

Krejčíková letos vyhrála grandslam v Paříži, Plíšková naopak na splnění tohoto snu čeká, ve Wimbledonu prohrála ve finále. I tak ale sumy reflektují, jak ohromně úspěšný rok za sebou obě mají. Je-li v něčem Česko naprostá globální špička, pak v ženském tenisu. Bravo!

Zmizíš a budeš zmizelá

Tenis ještě jednou, nyní mnohem vážněji. Skvělá čínská tenistka Pcheng Šuaj na začátku listopadu obvinila na sociální síti ze sexuálního zneužívání jednoho z nejmocnějších komunistů země – a zmizela. Lidský rozměr je zřejmý. Ten politický rovněž, neboť se ne úplně snadno věří zemi, kde to chodí jako v nějaké dosti svéhlavé parodii na Pulp Fiction.

A pak je tu rozměr sportovní, respektive sportovně byznysový. V Číně je v kalendáři WTA devět štědře placených a obvykle také skvěle zorganizovaných akcí, mezi nimi i Turnaj mistryň v Šen-čenu. Letos se kvůli covidovým restrikcím hrálo v mexické Guadalajaře, na každý pád mají soudruzi své dilema „buď zmizelá tenistka, nebo mizící miliony“ vyřešeno.

„Chceme vědět, že je v bezpečí a na svobodě a dojde k nezávislému vyšetřování. Pokud se to nestane, jsme připraveni, že se v Číně v budoucnu turnaje konat nebudou,“ řekl Radiožurnálu rozhodně šéf WTA Steve Simon. Jak osvěžující změna v dnešním všeobjímajícím pragmatismu.

Fotbal, CIA a velké prachy

Dnešní netradiční okénko pokračuje: podle zjištění agentury AP si v Kataru kvůli fotbalu najali bývalého agenta CIA. Přesněji kvůli fotbalovému mistrovství světa. Kevin Chalker podle investigace špehoval konkurenci i klíčové osoby z fotbalového hnutí, které v roce 2010 báječně bohatému emirátu v Arabském zálivu pořadatelství šampionátu přidělilo.

Fotbalový mundial je spolu s letní olympiádou obecně považován za nejhodnotnější jednorázovou sportovní akci. Generuje miliardy dolarů, ale jak vědí pečliví čtenáři této rubriky, existuje jev, který může být ještě cennější než sebevětší částky: říká se mu sportswashing a značí vylepšování globálního image zásluhou sportu.

Autor textu nepochybuje o tom, že Katařané budou mít MS zorganizováno skvěle. Otázkou ovšem je, jestli se tak má dít skutečně za každou cenu – tedy nejen už za vynakládání obrovitých částek, ale rovnou se zapojením bývalých zpravodajců.

Dostanete víc, protože…

Golfisté se v časech všeobjímající inflace o své příjmy určitě nemusejí bát. Prestižní organizace PGA Tour slovy svého komisaře Jaye Monahana ohlásila citelný nárůst prize money: na turnajích se z celkových 367 milionů dolarů zvednou na 427 milionů, tedy přibližně o šestinu.

Ani tím ovšem neopouštíme vody sportovní geopolitiky. A opět jde o vody prohřáté arabským sluncem – jedním z důvodů, proč PGA Tour otevírá peněženku, je nejspíše paralelní projekt Asian Tour. Na ten má bývalá golfová světová jednička Greg Norman ze Saúdské Arábie „pro začátek“ přislíbeno jen na odměny 200 milionů dolarů.

Tak schválně, kam budou ti nejzručnější golfisté létat? Tam, kde se bude lépe platit? Anebo trochu jinak: je inspirací spíš WTA, nebo Katar?