Vánoční atmosféra se svařákem na trzích bude letos zase o něco dražší. Stánkaři zdražili o jednotky procent. I oni ale za kouzlo Vánoc platí nemalou částku. Pronájem stánku na vánoční sezonu se může vyšplhat klidně i na pár milionů korun.
V Praze svařák za stovku, v Brně za pětasedmdesát, v Ostravě za padesát. Návštěva vánočních trhů v největších českých městech letos vyjde opět o trochu dráž. Do cen se propsaly vyšší ceny surovin a v některých případech i dražší nájemné.
Na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze letos vzrostly ceny za jídlo a pití v průměru o pět procent, přičemž nejvíc to zákazník pocítí u alkoholu. „Svařené víno podražilo zhruba o pět procent na 100 korun. Klobása z českého masa zůstala na loňské ceně 150 korun,“ komentuje vývoj na Václavském a Staroměstském náměstí Hana Tietze z tiskového oddělení společnosti Taiko, která už devatenáct let organizuje vánoční trhy v centru Prahy.
Také v Brně se zdražovalo o jednotky procent. Ceny svařeného vína začínají na 60 korunách. „Letos jsme zdražili o šest korun na nápoj,“ říká Kateřina Ferbyová, která na brněnských vánočních trzích provozuje stánek s alkoholem. Její Dědečkův svařák letos stojí 75 korun. Tradiční klobásy se na brněnských trzích pohybují okolo 120 korun.
Po několika letech beze změn se mírné cenové korekci o deset korun za nápoj nevyhnul ani proslulý brněnský Turbomošt (vánoční drink kombinující svařený jablečný mošt a jablkovici). Drinky Turbomošt a Turbokapr nově stojí 85 korun, naprostá většina sortimentu u stánku je za 95 korun. Nejdražší drink s prémiovým karibským rumem stojí 105 korun.
„Je to první zdražení od covidu, tedy po čtyřech letech. Původní cenu už opravdu vzhledem ke vstupním nákladům nešlo udržet,“ poznamenal Martin Lambert z brněnské sítě Lidi z Baru s tím, že pro majitele kouzelných Turbohrnků samozřejmě stále platí doživotní sleva 15 korun na každý objednaný nápoj – Turbomošt do tohoto hrnku tedy stojí 70 korun.
„Obecně nemám pocit, že by se na brněnských trzích od loňska nějak výrazně zdražilo. Zdražení je spíš mírné. Dle mého subjektivního pohledu je trend zdražování dlouhodobější, ale jakýsi větší náraz nastal už před rokem či dvěma,“ doplňuje Martin Lambert.
Ceny teplých nápojů na vánočních trzích na Masarykově náměstí v Ostravě začínají na 50 korunách za nealkoholický punč i svařák. Klobása z grilu vyjde na 140 korun.
Stánky nejsou levná záležitost
Do cen produktů pro koncové zákazníky se výrazně promítlo zdražení vstupních surovin i nájemného, které v některých případech dosahuje skutečně vysokých částek. Podle toho, co redakce Forbesu zjistila, nejdražší podmínky panují v Brně.
Zatímco loni vyšel Kateřinu Ferbyovou pětitýdenní pronájem stánku určeného na prodej alkoholu na brněnských vánočních trzích na 170 tisíc korun, letos je to už přes půl milionu korun. Cena je vyšší nejen proto, že si letos troufla na lepší místo. „Cena se odvíjí od toho, na kterém náměstí, v které části náměstí a také co prodáváte. Prodejce svíček si samozřejmě nájem za půl milionu nemůže dovolit. Tenhle typ zboží se pohybuje v jiných hladinách,“ vysvětluje Ferbyová.
Nejdráž vyjde v Brně hlavní Zimní bar v centru na náměstí Svobody. „Tam se cena nájmu pohybuje už druhým rokem kolem tří milionů korun,“ vysvětluje Ferbyová. Stánky se draží v tiché aukci. Přihazuje se tedy v určitém časovém limitu anonymně. „Kvůli tomu pak ceny lítají do fakt mega částek. Už jsou totiž ve hře prodejci, kteří vědí, kolik si můžou dovolit,“ upřesňuje Ferbyová, jak funguje pronájem stánku v Brně.
Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a nádvoří Staré radnice v Brně organizuje Turistické informační centrum města Brna. „Výnosy z pronájmu stánků na těchto náměstích činily v letošním roce 19 milionů korun. Pronajímatele stánků vybíráme ve výběrovém řízení, které probíhá dle typu stánku buď elektronickou aukcí, nebo obálkovou metodou. Vyvolávací ceny jsme už třetí rok nechávali stejné, přesto jsou výnosy řádově asi o 1,5 milionu korun vyšší než loni,“ vysvětluje Hana Bánovská z TIC Brno s tím, že z výnosů pak financují brněnské Vánoce.
Kateřině Ferbyové se z loňského výdělku podařilo tak akorát zaplatit práci. Letos doufá, že to bude lepší, ale se stánkem za půl milionu korun je to samozřejmě větší risk. „Nějaká vůle tam je, ale znamená to, že se pět týdnů nezastavím. Smluvně jsme vázáni, že tam budeme od deseti do osmi do večera, a pak to máme do půlnoci dobrovolně,“ přibližuje podnikatelka, co ji čeká.
Vyšší ceny za pronájem podle ní ale odnášejí zákazníci. „To, že platíme dvojnásobný nájem, neznamená, že můžeme zdražit dvojnásobně. Jsem zvědavá, kam to povede, protože zatím to nastavení vede k tomu, že se kvalita posunula do ‚Makro‘ stylu. Ráno pozoruji, že si někteří stánkaři opravdu nechávají navážet svařák z Makra,“ říká podnikatelka.
V Praze hlavní trhy na Staroměstském a Václavském náměstí provozuje společnost Taiko, která vyhrála výběrové řízení na provozovatele vánočních a velikonočních trhů na zmíněných náměstích na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou.
„Společnost Taiko nabídla za provozování trhů nájemné čtyři miliony korun ročně, což byl téměř dvojnásobek předchozího nájmu,“ uvádí Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu. Co se zvyšování nájmu týče, dodává Hofman, že hlavní město je počínaje rokem 2017 oprávněno jednostranně navýšit nájemné, a to vždy maximálně o částku odpovídající roční míře inflace.
„Zároveň platíme ročně nájem za Vánoce i Velikonoce městské části Praha 1 necelých 690 tisíc korun za zábor prostranství,“ doplňuje Tietze. Kolik za stánek účtují jednotlivým stánkařům, ale odmítla sdělit.
V Praze 3, kde trhy celoročně provozuje město, problém se sdělením ceny neměli. „Za pronájem stánku na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad stánkaři platí minimálně tisíc korun bez DPH za den pronájmu. Stánkaři z gastra platí kvůli vyšší spotřebě energie 1900 korun bez DPH na den a ti, kteří prodávají řemeslné výrobky, to mají za tisíc korun bez DPH na den. Ceny se za poslední dva roky nezměnily,“ říká Zita Strnadová, vedoucí oddělení správy trhů městské části Praha 3.
Na pražském náměstí Míru, Tylově náměstí a náměstí Republiky vyjde podle slov manažerky vánočních trhů Jany Rotterové stánek přibližně na 90 tisíc korun za pět týdnů. „Cena je stejná pro všechny prodejce. Nerozlišujeme, zda prodávají alkohol, nebo vánoční ozdoby,“ vysvětluje Rotterová.
„V Ostravě na Masarykově náměstí se nájemné pohybuje po celou dobu konání adventních trhů od nižších desítek tisíc až zhruba po 300 tisíc korun. Záleží na velikosti stánku a prodejním sortimentu,“ doplňuje trojici měst Pavlína Merendová z organizace Ostravské Vánoce.