Velkolepá jízda druhého nejbohatšího Čecha měla letos vyvrcholit vstupem na nejikoničtější burzu světa. Loterijní společnost Allwyn ze skupiny KKCG Karla Komárka se stala v Británii provozovatelem prestižní Národní loterie a následovat měl debut na newyorské burze, který by ji ohodnotil na zhruba 200 miliard korun. Po odkladu vstupu se však významná část investorů, kteří měli v plánu akcie Allwynu získat, rozhodla transakce nezúčastnit a požádali o vrácení peněz.

Allwyn by se měl spojit s americkou společností Cohn Robbins Holdings Corp (CRHC), s níž se už na burze obchoduje. Je to pouze prázdná schránka neboli SPAC (Special-purpose acquisition company) vytvořená speciálně pro tento účel – převzít soukromou firmu a tím z ní udělat veřejnou. Vstup na burzu se v takovém případě obejde bez standardního IPO procesu.

Značná část akcionářů CHRC si však transakci rozmyslela a u 91 procent akcií požádali o vrácení peněz, na které mají podle pravidel právo. Upozornil na to server E15 s odkazem na dokumenty na stránkách americké Komise pro cenné papíry. Nedostatek peněz ve SPAC může znamenat, že se plánované spojení s Allwynem neuskuteční, a tím pádem sejde i z jeho vstupu na burzu NYSE.

Podle serveru je podmínkou dokončení transakce hotovost minimálně 850 milionů dolarů. Po zmíněném stažení peněz však zůstane ve SPAC necelých osmdesát milionů, byť dalších 353 milionů se zavázali poskytnout velcí investoři. Například skupina PPF, která má podle dohody z konce srpna dodat 260 milionů dolarů.

Původní plán byl, že Allwyn vstoupí prostřednictvím CHRC na burzu do konce druhého letošního čtvrtletí. Pak se termín posunul na třetí, ale ani to zřejmě neklapne, jelikož investoři posunuli deadline pro dokončení transakce až na prosinec.

Žádostí o vrácení peněz ze SPAC je letos kvůli turbulencím na akciových trzích celá řada. Z dat výzkumné platformy Boardroom Alpha vyplývá, že investoři takto letos vybrali v průměru přes 75 procent vložených prostředků. Je to částečně důsledek loňské akciové horečky, během níž vzniklo rekordní množství SPAC. Mezi letošním zářím a únorem 2022 vyprší ‚‚datum spotřeby“ u SPAC v hodnotě 75 miliard dolarů a drtivá část těchto peněz se bude podle očekávání investorům vracet.

Vstup Allwynu na newyorskou burzu by měl Komárkovi otevřít cestu k razantní expanzi jeho byznysu do Spojených států. ‚‚V USA leží pro náš byznys větší příležitosti než v Evropě,“ uvedl pro Forbes generální ředitel Allwynu Robert Chvátal.