skip to main content
Komentář

Komentář: Bacha na šmejdy na síti. Koronavirus jim dal injekci kreativity

Při každé krizi se najde parta vykuků, kteří se na ní snaží vydělat. Současná doba koronavirová ukazuje, že ani takto vážná situace chování „šmejdů“ neovlivní.

Fyzicky to může být kšeftování s rouškami nebo antibakteriálními gely za astronomické ceny. Virtuálně pak koronavirovou pandemii využívají původci spamu a podvodných e-mailů k masivnímu šíření vlastní, online nákazy.

Dostal jsem už i nabídku na „využití uměle vyvolané krize Koronavirus ve svůj prospěch“ od šmejdů nabízejících finanční produkty. Technicky nejde o nic nového, v této době je ale hyenismus obdobných pokusů na úplně jiné úrovni než obvyklé maily typu „Můj strýc zdědit 10 milionů dolarů, potřebovat vaši pomoc!“.

Reklama

Většina z nás si vůči podobným nesmyslům už dávno vybudovala imunitu, a pokud ne my, tak náš spam filtr na serveru ano. Ať se ale bráníme sebevíc, strach, stres nebo v poslední době i dobrý úmysl občas některé z nás donutí kliknout na odkaz nebo přílohu, na které bychom zcela určitě klikat neměli.

Kdo by nechtěl pomoci hrdinům v nemocnicích vlastnoručně ušitou rouškou (návod v odkazu) nebo se dozvědět nejnovější informace o pokrocích v léčbě (video v odkazu)? Stačí chvilka nepozornosti a v lepším případě vás čeká jen proklik na stránku s obsahem pro dospělé, v horším vlastní dávka malwaru pro váš počítač.

Pro podvodníky není nic snadnějšího než poslat odkaz na falešný videokonferenční nástroj.

Občas je kreativita podvodníků až zarážející. Příklad z poslední doby: jak se spousta pracujících přesouvá na home office, logicky se stupňuje i potřeba konferenčních hovorů a dalších způsobů komunikace. Řada lidí si s těmito nástroji najednou neví příliš rady – ne každý pracuje v nadnárodní společnosti s týmy napříč Evropou a dělá online cally na denní bázi.

Reklama

A pro podvodníky pak není nic snadnějšího než poslat odkaz na falešný videokonferenční nástroj nebo hovor. Zmatený zaměstnanec ve vlastním obýváku s křičícím dítětem ve vedlejší místnosti klikne… A problém je na světě.

Nemluvě o tom, že domácí wi-fi, ruku na srdce, není vždy stoprocentně zabezpečená a ve srovnání s firemní sítí je pro hackery potenciálně mnohem snazším cílem.

Předplatné Forbesu

Je pochopitelné, že v těchto dnech většina lidí řeší hlavně zdraví své a svých nejbližších. Ale i tak je namístě být obezřetný ve virtuálním světě a nedávat příležitost těm, kteří se na této bezprecedentní situaci snaží jen vydělat nebo škodit.

Tak jako dnes lékaři a zdravotníci zdůrazňují osobní zvýšenou hygienu, není na škodu pamatovat i na hygienu při pohybu na síti.

Doporučuje devět z deseti firemních ajťáků!

Autor je bývalý šéf AVG, investor a expert na kyberbezpečnost.

Reklama
Reklama