Kamil Vacek je úspěšný byznysmen. Vybudoval miliardovou společnost TCCM, která v 18 zemích střední a východní Evropy prodává chytrou elektroniku. Zastupuje například značky Honor, Cat nebo Nokia. Přečtěte si jeho komentář o tom, co podle něj opravdu znamená úspěch.

Za svoji čtyřiadvacetiletou kariéru podnikatele jsem potkal desítky velmi úspěšných lidí včetně mnoha globálních CEO nebo dolarových miliardářů. S několika z nich jsem navázal bližší osobní vztah, který mi dovolil vidět i to, o čem se ve Forbesu nepíše. Dospěl jsem k tomu, že každý viditelný úspěch je výsledkem velmi vyhraněné osobnosti a silného tlaku jedním směrem. Ten je ale zákonitě vykoupen nedostatky jinde.

Během mé krize středního věku, kterou se právě snažím úspěšně završit, jsem došel k teorii 7 životních rolí:

Mám roli syna, roli kamaráda, roli pracovníka, roli manžela, roli milence, roli otce nebo bratra. Opravdový životní úspěch pro mě znamená vybalancovat všech sedm rolí tak, abych v žádné „nepropadl“. O opravdu úspěšných lidech se podle této definice psát ve Forbesu ani nemůže, protože by byli neskutečně nudní a časopis by si nikdo nekupoval.

Nechci, aby se někdo poznal, tak vám nebudu dávat konkrétní příklady, jak navenek v jedné životní roli extrémně úspěšní lidé propadají v jiných, které nejsou vidět a zná je jen jejich nejbližší okolí. Co vím ale jistě, je to, že plnit alespoň průměrně tři životní role je minimum pro úspěšné přežití krizí, které občas musí přijít.

Nevybalancovaní, i když navenek extrémně úspěšní lidé, pak můžou snadno sejít z cesty a zamířit k alkoholu, drogám, prostituci nebo různým nemocem těla a duše.

Možná se zeptáte, jak jsem na tom s úspěchem já?

Ve dvou životních rolích se cítím být hodně úspěšný, naopak ve dvou rolích dost pokulhávám. Které to jsou, si ale nechám pro sebe.