Pandemie tvrdě zasáhla celou českou společnost. Řada lidí musela sáhnout do svých úspor nebo se spolehnout na pomoc státu. Dosud nepoznaná nejistota a nepříliš pozitivní vyhlídky nejbližších dnů mění i ekonomický výhled Česka ze dne na den.
V lednu jsme měli poměrně pozitivní očekávání – fungovali jsme v režimu zpomalování ekonomik, avšak stále v konjunktuře. V únoru a především začátkem března se veškeré ekonomické odhady radikálně změnily.
Jak tedy aktuální situace ekonomiku ovlivní? A nastává éra „chudého Česka“?
Ekonomické dopady pandemie jsou v jednotlivých odvětvích výrazně odlišné. V oblastech přímo postižených preventivními opatřeními je situace opravdu velmi vážná a s každým dnem se stále rychleji zhoršuje.
Tlukoucím srdcem republiky zůstává průmysl, který pociťuje zatím minimální dopady, a díky digitálním technologiím si vede relativně dobře i oblast služeb. Nad vodou drží českou ekonomiku poptávka ze zahraničí a rostoucí exportní objednávky.
Celkový účet za pandemii ovšem bude velmi vysoký. Na úrovni HDP a veřejných financí jde o stovky miliard korun, vedle toho je potřeba vzít do úvahy negativní dopady na vzdělávání, zdraví, celkovou kvalitu života a další oblasti, kde pandemie zanechá dlouhodobé stopy.
Alarmující je, že podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25 a půl tisíce živnostníků, což je o 50 procent víc než před rokem – a hlavně nejvíc v historii České republiky.
Na druhou stranu krize vždy určuje nové cesty byznysu. Digitalizace státní správy, škol a hybridní modely práce jsou cesta k navrácení se k bohatému a silnému Česku. Musíme přijmout výzvu a být připraveni fungovat jinak, než jsme byli zvyklí.
Česko bylo historicky inovátorskou velmocí a úkolem lídrů dneška by měla být právě implementace inovací. Kdy jindy, když ne dnes? Svět se mění a my musíme na změny reagovat.
Autorka je řídící partnerkou Deloitte Česká republika.