skip to main content
Komentář

Hoří nám dům, tak hasme. Na důležitá rozhodnutí bude čas, říká ekonom Filip Matějka

Řešíme obrovské akutní problémy. Hoří nám dům, musíme hasit, dát do toho všechno. Chceme ale v tu chvíli kupovat materiál na novou střechu, nebo dokonce vybírat, od jakého pokrývače? Ne, protože vybereme špatně, proděláme kalhoty, a ještě se budeme rozptylovat od toho hašení.

Vláda dělá, co může – hasí. Neměla by ale nyní dělat dlouhodobé změny. Nemáme čas se nad nimi zamyslet. Musíme si dát šanci na rychlý návrat do normálu, když se náhodou ukáže, že si v boji s epidemií vedeme lépe, než jsme doufali. Jen za posledních pár dní se uvažuje o dlouhodobé změně zákona o České národní bance, o zrušení daní z převodu nemovitosti nebo se odkládá splácení všech půjček o půl roku. 

Možná jsou některé ty změny dobré, ale sám si tím nejsem jistý. Neměli bychom rozhodovat  nic dlouhodobého. Navržený zákon o ČNB jí umožnuje nově hlavně nakupovat pohledávky nebankovních institucí, selektivně posílat peníze; to je velmi riskantní a na dlouhou diskusi.

Zlevnění převodu nemovitostí nám nepomůže v současném boji. Naopak když budou ceny nemovitostí pružnější a rychle klesnou, tak si tím můžeme okamžitě ještě přivodit obrovskou hypoteční krizi a krachy bank. A posouvání splátek o půl roku, když nevíme, co bude za tři týdny, je možná zbytečná kapitulace předem. Jen to nadlouho všechny utvrdí v nesplácení závazků a posílí druhotnou platební neschopnost.

Myslím, že je správné být s pomocí firmám i domácnostem výjimečně agresivní první měsíc: asi ještě trochu agresivnější a jasnější než doposud. Potom bychom se ale měli zastavit a rozhodnout, co dále. Nerozhýbávejme trh s nemovitostmi, když toho už tak máme na talíři dost. Nerozhodujme o délce krize předem, nenatahujme ji tím sami hned teď, dejme si ještě šanci.

Reklama
Nerozhodujme o délce krize předem.

Nejlepší investicí je nyní široké testování populace. Tím se dozvíme více. Investujme stamiliony i miliardy. Zatím jsme téměř slepí. Když náhodou zjistíme, že nakažených je daleko více, než jsme mysleli, je nebezpečí nižší a máme skoro vyhráno. A je důležité nemít zablokovanou cestu zpět. 

Všichni držíme vládě i dalším politikům palce, akutní řešení nerozporujeme tolik jako jindy. Problémem ale je, že nejsme pozorní k navrženým dlouhodobým změnám. Nemáme kapacitu se každý den rozhodovat a vnímat dnešní dopad na krizi i dopad na náš stát za rok a dále. To je nebezpečné – co když jsou návrhy na dlouhodobé změny velmi špatné?

Nejlepší bude, když ta rozhodnutí neuděláme. Chce to klid, nyní nejsou nutná. Dejme si měsíc času. Zatím co nejvíce testujme, držme firmy i lidi nad vodou, zachraňme současnost a neriskujme, že si zkazíme celou budoucnost.

Uhasme dům a pokrývače nechme na později.