Investor Jan Barta, jehož Pale Fire Capital má podíl ve firmách jako Aukro, Favi či Saunia a dříve byl majoritním vlastníkem portálu ePojištění.cz, pro Forbes.cz popsal svůj plán na masivní testování české populace, které má vést z rychlému restartu domácí ekonomiky.
Na tom, že masivní navýšení testování je jeden z klíčových pilířů pro to, aby se mohla znovu rozběhnout ekonomika, naštěstí existuje silná politická shoda. Trend v počtu testování je pozitivní, nicméně zásadně nedostačující. Za 14 dní Česko zvládlo zhruba ztrojnásobit počet denně testovaných na včerejších 6206.
Domnívám se, ze stát teď udrží trend a počet testovaných se podaří aspoň zdvojnásobit v dalších dvou týdnech. Jsem přesvědčený o tom, že pro možnost skutečně uvolnit striktní opatření social distancingu a nějak rozběhnout ekonomiku je nutné disponovat desetinásobnou schopností a testovat alespoň 60 tisíc lidí denně.
Tam se Česko samozřejmě dostane, ale obávám se, že to bude trvat dva měsíce. Proto přicházím s návodem, jak to zvládnout za 14 dní.
Rozdíl 14 versus 60 dní znamená potenciálně velmi vysoké desítky miliard korun hodnoty. Uvědomte si, že měsíční HDP ČR je zhruba 500 miliard korun. V situaci, kdy máte plnou karanténu, jako máme teď, tak měsíční HDP klesá o nějakých 25 až 30 procent.
Tato opatření znamenají přes 100 miliard korun ztraceného HDP měsíčně. Pokud umožníte znovurozběhnutí ekonomiky, které je možné díky šíleně rychlému navýšení testování, tak se podaří pokles HDP snížit někam k minus 10 až 15 procentům (můj odhad).
Když se tedy během 14 dní podaří zdesetinásobit počet testovaných, tak „vyděláte“ skoro 100 miliard korun oproti situaci, kdy se vám to podaří za dva měsíce. A velmi pravděpodobně se tohoto urychlení dosáhnout dá s dodatečnou investicí okolo jedné miliardy korun.
Zjednodušeně řečeno dosáhnete stonásobného zhodnocení vaší investice se ziskem/výsledkem v řádu týdnů. Takový cost–benefit poměr je pro lidi, kteří se investicemi zabývají, až orgasmický.
To byla teorie popisující, proč se vyplatí udělat všechno pro maximální urychlení škálování testování. Teď se přesuneme k praxi, což je vždycky ta složitější věc.
Myslím si, že krok nula je vytvořit dočasnou pozici (na dva měsíce?), které říkám „ministr testování“. Člověk v této pozici by měl téměř neomezené pravomoci v rámci rozhodnutí směřujících k navyšování testování a jeho lepšímu zacílení. Mám na mysli úkolování ministrů, hygieny, krajů, měst, nemocnic, armády ve věcech souvisejících s testováním, včetně možnosti, jak si vynucovat doručení.
Zároveň tato nová pozice a celý související tým musí dostat nějakou formu právní imunity, protože bez ohýbání, nebo dokonce porušování některých zákonů nelze tohoto naškálování v tak krátké době dosáhnout. A musí samozřejmě dostat absolutní politické krytí od vlády a premiéra. A také budget – jednu miliardu korun okamžitě k dispozici.
Koho na tak exponovanou pozici s rozsáhlými pravomocemi dosadit? Samozřejmě to musí být někdo zcela výjimečný. Bohužel se obávám, že takoví lidé se v tuto chvíli vyskytují pouze v privátním sektoru (věřím, že jednou je budeme mít i ve veřejné sféře).
Pozitivní zprávou je, že v současné kritické situaci je vysoce pravděpodobné, že tito lidé poskytnou své schopnosti naší zemi (a díky svým finančních možnostem) pro bono. Podle mého odhadu je u nás tak 10 lidí, kteří by byli vhodní na tuto pozici. Z tohoto malinkého rybníčku je nutné brát – není zde možný žádný kompromis. Na danou pozici musí být nominovaný někdo typologicky takový, jako je Tomáš Čupr, CEO Rohlík.cz.
Kvality, které ten člověk musí mít? Totální orientace na cíl a nic jiného. Schopnost exekuce a navíc neuvěřitelná schopnost řešit problémy v reálném čase. A navrch k tomu „nic není nemožné“ mindset. Zkušenost s logistikou se bere jako velké plus. A možná i trochu arogance.
Nabízím vládě, že pokud opravdu vytvoří pozici „ministra testování“ s pravomocemi, které zmiňuji výše, tak jí takového člověka během 24 hodin seženu a další den nastoupí. Česko na vlastní oči uvidí, co znamená výraz blitz scaling a growth hacking, který rádi používáme v IT světě. Taková malá ukázka už byla vidět, když uskupení COVID19CZ během tří dnů bylo schopno spustit infolinku 1212 s 200 živými operátory.
K tomu, abychom mohli zdesetinásobit počet testovaných, bude samozřejmě potřeba být velmi kreativní. Rozdělil bych ten úkol na několik částí.
1) Testovací kapacita
V tuto chvíli paradoxně testovací kapacita není tím největším úzkým hrdlem, ale i tak ji bude nutné navýšit pro realizaci tohoto plánu. To znamená masivní snahu na světových trzích koupit testovací sady, chemikálie, nosní tyčinky na výtěry apod. Zároveň ale existuje obrovské množství nevyužité kapacity přímo v Česku – ať už v soukromých laboratořích, ale hlavně v obrovském množství vědeckých pracovišť. Těm je třeba buď nařídit přesměrování jejich kapacity na testování COVID-19, nebo lépe svézt jejich vybavení na několik míst, kde uděláme velké „superlaboratoře“, které pojedou v nonstop režimu.
2) Neortodoxní postupy testování
V podstatě každý den se vynořují nové nápady nebo nové technologie na testování. Například myšlenka tzv. pool testingu vzorků, kde „smícháte“ několik vzorků dohromady a použijete na to jenom jeden test – když vyjde negativní, víte, že všichni jsou negativní. Když je pozitivní, tak individuálně otestujete každého zvlášť.
3) Sběr stěrů
Tady se bavíme například o 200 nových odběrových místech, 200 autech, která jezdí za lidmi domů, procesy v nemocnicích apod. Kreativitě se meze nekladou.
4) Logistika
Svoz těchto stěrů do testovacích laboratoří například čtyřikrát za den, zásobování odběrových míst materiálem apod.
5) Digitalizace
Všechny procesy plánů musí být digitalizované, včetně vyrozumívání lidí o výsledku jejich testu. Současný stav, kdy se lidé nedozvědí výsledek testu ani za několik týdnů, je naprosto nepřípustný.
6) Algoritmy
Chytré algoritmy, které určují koho, kdy a jak testovat.
7) Data
Potřebujete mít konstantní real-time přísun dat z hygienických stanic, z krizových linek nebo linky 1212. Obzvlášť ta hygiena je v tuto chvíli největší tragédie a ukázka nekompetentnosti a pomalosti. Vezměte si, že mají už 14 dní k dispozici řešení na chytrou karanténu od COVID19CZ, a teprve teď se rozbíhá první pilotní projekt na jižní Moravě.
Roli, kterou by měla plnit hygiena, možná bude nutné suplovat jinak. Vytvořit na zelené louce nový trasovací tým o stovkách lidí – k tomu by ale vláda musela mít odvahu.
Nic není nemožné. Ani zvednout kapacitu testování během 14 dní, přispět tím k potlačení viru, a navíc vytvořit donebevolající ekonomický přínos. Máme na to. Zvedněme tu příležitost.