Investor Jan Barta, jehož Pale Fire Capital má podíl ve firmách jako Aukro, Favi či Saunia, se rozhodl zveřejnit e-mail, který kvůli koronaviru rozeslal 2. března všem společnostem z portfolia. Přetiskujeme ho v plném znění, je v něm několik rad, které mohou být pro podnikatele užitečné.

Ahoj,
dovoluji si sepsat pár věcí a doporučení ohledně koronaviru a zmírnění rizika, jak to aktuálně za PFC vidíme. Je vysoká pravděpodobnost, že během jednoho měsíce budou stovky až tisíce případů nakažení v Česku a na Slovensku. Je třeba se na takový scénář připravit a zároveň mitigovat (zmírnit, pozn. red.) rizika pro firmy, které řídíte.

Co doporučujeme k okamžité realizaci dnes:

 1. Zavést jakýsi „hygienický řád“ spočívající hlavně v mytí rukou. Povinnost při příchodu do práce umýt ruce (při každém příchodu do práce např. z oběda, schůzek…) a zároveň po každé schůzce s návštěvníky.
 2. Zaměstnance, kteří byli v posledních dvou týdnech v severní Itálii, Íránu, Číně nebo Jižní Koreji, převést na čtrnáctidenní home office okamžitě.
 3. V případě projevů typických pro chřipku ihned převádět zaměstnance na home office (týká se kancelářských pozic).

Na co se připravit:

 1. U našich online byznysů v portfoliu doporučujeme tento týden být už připravený na přechod do módu práce z domova u většiny zaměstnanců. To znamená mít připravené nástroje na zadávání a trackování práce, komunikaci, remote přístupy, bezpečnost apod.
 2. Připravte se na to, že může dojít k výrazným výpadkům vašich příjmů, zpozdění plateb od zákazníků, prodlužování obchodních cyklů apod. Mějte na takové situace připravenou likviditu / finanční rezervy. Začněte například dodavatelům platit později, sjednejte si kontokorenty apod.
  Pokud máte SaaS byznys, dopady budou nejspíš nízké (například pro Neogenii – Mobilní Rozhlas dokonce může být současná situace naopak velká příležitost), ale třeba Saunia je hyperohrožená (počítal bych s tím, že tržby můžou klidně spadnout o více než 50 procent, a dokonce stát může nařídit uzavření), to samé řetězec vietnamských bister banh-mi-ba (připravte se na scénář, že výrazně poroste donáška, budete prodávat jenom „přes okýnko“ apod.). Favi, Poptavej, JenPrace, TeamIT jsou více či méně cyklické byznysy a lze čekat, že to na ně dopadne.
 3. Nejspíše brzy dojde k nějakým supply šokům, například co se týče hardwaru. Takže pokud potřebujete kupovat nové počítače pro zaměstnance, servery, cokoli, dělejte to ihned. Netýká se to jenom hardwaru, samozřejmě.
 4. U cyklických byznysů doporučujeme být v nabírání zaměstnanců spíše vybíravější, případně nenabírat kvůli potenciální hrozbě propadu tržeb a nutnosti více šetřit.
 5. Připravte se na to, že vám v situaci paniky můžou někteří lidé přestat chodit do práce nebo i komunikovat. Zkuste se zamyslet nad tím, co to ve vašich byznysech způsobí a jak to mitigovat, řešit zastupitelnost.
 6. Pokud máte v plánu návštěvu nějakých konferencí po světě, doporučujeme kupovat vstupenky a letenky až na poslední chvíli podle toho, jak se situace bude vyvíjet.
 7. Pokud jste přemýšleli o dovolené/cestování v nadcházejících týdnech, doporučujeme to odložit.
 8. Pokud vyjednáváte o nové investici nebo prodáváte svůj byznys, tlačte na co nejrychlejší uzavření i na úkor horších podmínek. Je dost pravděpodobné, že zdroje nového fundingu vyschnou minimálně dočasně (ale možná i dlouhodobě) a valuace taktéž.
 9. Slunce v duši, zvládneme to!

Za tým Pale Fire Capital
Jan Barta