Na finančních trzích se již několik týdnů dějí věci. Akcie padají, vracejí se na pozice, aby se vydaly kdovíkam. Prožíváme učebnicové období nejistoty. Jsme jenom lidé a v obdobích nejistoty se chceme přirozeně schovat a počkat si na lepší časy.
Hodně investorů přemýšlí o investici do zlata, zvlášť když jeho cena letí tak pěkně vzhůru. Ale co když i za současné vysoké ceny zlata nelze rychle uspokojit celkovou poptávku a moje investice do zlata skončí zapsáním do pořadníku čekatelů a marným sledováním růstu jeho ceny? Pro koho tady není zlato, může zkusit stříbro.
Ale je to skutečně tak? Má smysl dnes investovat do stříbra? Co ovlivňuje jeho cenu? Kolik se dá na stříbru vydělat a jaké jsou vlastně zákonitosti obchodu se stříbrem?
Stříbro je velmi zajímavá surovina, respektive cenný kov. Používá se hojně především v průmyslu, ve výrobě šperků a samozřejmě jako předmět uchování hodnoty a zhodnocení. Ročně se na trh dodá přibližně 30 milionů kilogramů stříbra.
Polovina z tohoto množství se použije pro průmyslové účely. Se stříbrem se potkáme u výroby automobilů, léků, elektroniky, fotografických materiálů, baterií a mnoha dalších.
Přibližně 20 procent se použije při výrobě šperků a 20 procent jde do slitků a mincí, tedy pro investory. Právě poptávka po stříbru z mnoha oblastí, na rozdíl od zlata, je považována odborníky za důvod častých výkyvů v jeho ceně a její menší předvídatelnosti.
The Silver Institute, mezinárodní asociace sdružující všechny významné hráče na trhu se stříbrem, odhaduje, že nabídka stříbra letos poklesne o čtyři procenta. Koronavirus zasáhl i těžbu stříbra. Naopak poptávka by měla zůstat stabilní. Průmyslová poptávka sice poklesne, ale tento pokles bychom měli vykrýt my, drobní investoři hledající bezpečný přístav.
Cena stříbra by měla do konce letošního roku vzrůst ze současných 15 dolarů za trojskou unci na 19 dolarů. To by znamenalo 27procentní zhodnocení, což nezní vůbec špatně.
Když pominu stříbrný čtvrtek bratří Huntů z roku 1980, tak nejvyšší ceny v nedávné době, 35 dolarů za trojskou unci, dosáhlo stříbro v roce 2011. Za tímto nárůstem byl právě zájem investorů i zvýšená průmyslová poptávka. Od té doby však cena stříbra spíše klesá.
Stříbro je možné koupit jako fyzické stříbro, termínovaný obchod nebo skrze fond takzvaný ETF (exchange-traded fund). Termínované obchody přenecháme raději odborníkům a podíváme se na druhé dva způsoby.
Zlato a stříbro, kromě své ekonomické podstaty, byly a vždy budou hodně o emocích. To platí především pro fyzické zlato a stříbro. Normovaná cihla zlata, což je 400 uncí, tedy asi 12,5 kilogramu, vás při dnešních cenách přijde na 17 milionů korun. Zato za cihlu stříbra o hmotnosti pět kilogramů zaplatíte dnes kolem 62 tisíc korun. Tipnul bych si, že nás, co si můžeme dovolit „jen tu stříbrnou“, bude asi přece jenom o něco víc…
Jenže jak to tak v životě bývá, všechno má svůj háček. Na prodej stříbra, na rozdíl od investičního zlata, s výjimkou některých mincí, je uplatňována sazba DPH ve výši 21 procent. Pro běžného investora je přirážka 21 procent při potenciálním růstu ceny nepřekonatelná překážka, protože navíc k dani budete za nákup i případný odkup platit provizi zprostředkovateli a ty nebývají malé.
Tady jaksi zákonodárci mysleli pouze na investice do zlata a vytvořili institut investičního zlata osvobozený od DPH. No a něco jako investiční stříbro už se do zákona prostě „neprotlačilo“. Asi nebyl nikdo, kdo by to tlačil…
Pokud i přesto trváte na stříbrné cihle, potom není tajemstvím, že se kupovaly a kupují třeba v Rakousku nebo Německu právě kvůli zmiňované DPH, i když tam už to také není, co to bývalo. Ale nejsem si jist, zda toto je ta správná cesta pro moderního investora.
Když se tedy rozloučíme s představou cihly doma v sejfu nebo na poličce, jsou tady zahraniční ETF (exchange-traded funds). Je jich velké množství a je potřeba si vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat a bude od solidního a prověřeného správce. Některé fondy investují přímo do fyzického stříbra.
To je případ největšího světového fondu iShares Silver Trust (SLV), který spravuje majetek přesahující šest miliard dolarů. Jiné investují do těžařských společností, jako například iShares Silver Miners (SLVP) nebo Global X Silver Miners (SIL). A je zde také plno dalších, které využívají kromě jiného i termínované obchody a pákové efekty – ty bych opět přenechal znalejším obchodníkům a spekulantům.
Kolik tedy do stříbra investovat? Hlavní role stříbra pro investory je především v diverzifikaci, tedy v rozložení rizika. V dobře diverzifikovaném investičním portfoliu bych to viděl na investici v řádu maximálně několika procent celkové hodnoty portfolia.
Pokud jste rozhodnuti, že přes všechna úskalí chcete do stříbra investovat, rozhodně to cenu má, nenechte se odradit. Investování, ostatně stejně tak jako mnoho jiných věcí v životě, by mělo být o poznání, nových zkušenostech a hlavně o zábavě. To všechno vám tato investice určitě splní.
A co, že při pohledu na předávání medailí na olympiádě si budete říkat, já mám jen stříbrnou. Vždyť i ta stojí za to.
Autor je předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti.