Až do ledna letošního roku se akciím Avastu a společnosti samotné dařilo. Naplňovala očekávání investorů a analytici postupně zvyšovali cílové ceny.

Koncem ledna se však rozdmýchala aféra ohledně přeprodeje klientských dat přes dceřinou firmu Jumpshot. Problém se netýkal až tak samotného přeprodávání anonymizovaných klientských dat, která kupovaly společnosti jako Google, Microsoft či Coca-Cola, ovšem podle investigativního článku serverů PCMagMotherboard někteří klienti byli schopni koupená data propojit, a zjistit tak konkrétně, o jakého uživatele se jednalo. 

Toto zjištění tak z rekordních výšin poslalo akcie Avastu strmě dolů. Akcionáři negativně reagovali na to, že firma, která mimo jiné slibovala, že uživatele před sledováním na internetu ochrání, je sama šmírovala a jejich data prodávala. 

Reakce Avastu byla rychlá a jasná jako dle šablony, jak by se měly zvládat krizové situace. Bylo oznámeno zpětné odkoupení 35procentního podílu akcií Jumpshotu od britské firmy Ascential, tedy firmy, které tento podíl Avast v létě loňského roku prodal. (Jen pro pořádek: podíl Jumpshotu na hospodaření Avastu byl marginální, na tržbách se podílel necelými pěti procenty.)

Graf vývoje ceny akcií Avastu. Ještě v pátek 24. ledna byly na rekordní výši, poté přišla kauza Jumpshot a propad, který umazal z hodnoty společnosti zhruba 40 miliard korun.

Další výrazný propad akcií přišel po oznámení týkajícího se okamžitého ukončení provozu Jumpshotu a prodeje informací o uživatelích produktů Avastu. Negativní reakce se tak týkala především snížení odhadu růstu tržeb pro rok 2020 z vysokého jednociferného na střední jednociferný růst. Akcie Avastu ten den dosáhly od svých maxim celkové ztráty -26 procent. Tento den byl nicméně posledním ztrátovým. 

Uklidnění situace se tak relativně podařilo (cena akcií za uplynulé dva dny vzrostla o 10 procent), avšak velký šrám na dlouho budované pověsti nebude dlouho smazán. 

Oznámený nižší odhad růstu tržeb pro letošní rok tak mnoho optimismu pro obdobně pozitivní trend z přelomu roku neposkytuje. Odhadnout celkový dopad dané kauzy na finanční údaje v příštích letech je velice těžké. Uživatelé pravděpodobně budou pečlivěji číst a odsouhlasovat podmínky užívání produktů Avastu. Kauza prodeje dat však bude s Avastem žít mnoho měsíců či let a nečekám minimálně v letošním roce návrat ceny akcií k dosaženým maximům z poloviny ledna.

Autor je senior equity portfolio manager společnosti Conseq Investment Management