Komerční banka má poprvé ve své historii v představenstvu ženu. A české bankovnictví, v nejvyšších úrovních pořád výrazně mužská doména, tak v současné turbulentní době dostává i novou mimořádně vysoce postavenou bankéřku.

Jitka Haubová má za sebou navíc velmi zajímavý příběh. Je nejen topmanažerkou, která v Komerční bance působí už téměř 15 let, ale v minulosti pracovala i jako vysoká státní úřednice – je specialistkou na strukturální fondy Evropské unie a šéfovala CzechTradu. Okusila také malé podnikání, když s manželem kdysi vedla vlastní kavárnu a restauraci.

V Komerční bance pracuje od roku 2006, poslední čtyři roky řídila celou oblast korporátního a municipálního bankovnictví. Současné povýšení je pro banku revolučním krokem.

Haubová v představenstvu nahradí Vladimíra Jeřábka, který po 12 letech požádal o dlouhodobé volno. „Je to pro mě pocta, velká čest. V Komerční bance pracuji dlouho a ráda. Nerozmýšlela jsem se,“ řekla Forbesu manažerka, do jejíchž kompetencí tak bude nově spadat například úsek transakčních a platebních služeb, služeb investičního bankovnictví nebo fungování celého právního odboru.

Že je historicky první ženou v boardu Komerční banky, která je dnes součástí velké mezinárodní skupiny Société Générale, ale prý Jitka Haubová nijak zvlášť neprožívá.

„Bylo by velmi domýšlivé domnívat se, že jedinec může způsobit zásadní zlom. Obecně však samozřejmě platí, že diverzita zvyšuje kreativitu a napomáhá čelit nově výzvám, přináší nové pohledy. Budu se snažit k tomu přispět,“ těší se na svou novou roli zkušená manažerka a matka dvou dětí.

Její příchod do představenstva vítá i generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka: „Velice si vážím její vysoké odbornosti a jsem si jistý, že nám pomůže dále zlepšovat pozici Komerční banky u klientů,“ uvedl generální ředitel KB.

Diverzita zvyšuje kreativitu a přináší nové pohledy.

Jitka Haubová svou novou roli oficiálně převezme začátkem června a už nyní se na vše intenzivně připravuje – přichází do boardu v mimořádně obtížné době, kdy banky čelí výzvám spojeným s pandemií koronaviru.

„Po škole jsem nastoupila do státní správy, do implementační agentury distribuující evropské dotace pro podporu malých a středních podniků, které jsou motorem každé společnosti,“ vzpomíná Jitka Haubová.

„Velmi si vážím a smekám před každým, kdo měl nápad a dokázal ho vtělit do fungující společnosti, zaměstnává lidi v dobrých i horších  časech,“ říká česká bankéřka a s tím i přistupuje k současné pandemické krizi.

„Pro rychlý návrat ekonomiky do normálu bude velmi důležitá oblast státních a evropských podpor. U nás to umíme a určitě budeme chtít být jejím distributorem a poradcem pro naše klienty,“ konstatuje.

Sama očekává, že se významně promění nejen její obor, ale i potřeby klientů bank. A je třeba se na to dobře připravit. Už nyní ostatně v bance přistupují k mimořádným opatřením.

„Naší misí je společně s našimi klienty tvořit lepší a udržitelnou budoucnost poskytováním odpovědných a inovativních finančních řešení. Současně se snažíme naše klienty podporovat, například odkladem splátek jistin hypotečních, spotřebitelských a firemních úvěrů,“ vypočítává Haubová.

„Potřeby klientů se po krizi určitě změní. Jak moc, to ještě uvidíme.“