Místo abyste trávili další noc na pohovce ve vedlejším pokoji, kam partnerovo chrápání doléhá na snesitelnější hladině decibelů, nebo se uchylovali k sadistickým trikům, jako je zašití kamínku do límce pyžama ve snaze donutit dotyčného nespat na zádech, případně mu lepit na bradu pásku, která mu zavře ústa na celou noc, vsaďte radši na techniku.

Na trh se totiž už brzy dostane gadget, který slibuje ulevit všem, kdo žijí s notorickým chrápačem. Řešení zvané Silent Partner se místo prevence soustřeďuje na nejvíc obtěžující příznak: hlučné burácení, které vám nedovolí spát. Fígl zařízení přitom spočívá ve stejné technologii, jakou už znáte ze sluchátek na potlačení okolního hluku.

silentpartner

I Silent Partner snímá rozkmit a frekvenci rušivé zvukové vlny v místnosti a v reálném čase vyšle zvukové vlny s protifází. Pokud jste ve fyzice dávali pozor, asi víte, že na základě jevu o destruktivní interferenci se obě vlny navzájem vyruší, čímž se chrápání umlčí. Tahle šikovná věcička funguje podle jejího tvůrce Netanela Eyala od 20 centimetrů a účinek se zvyšuje s rostoucí vzdáleností. „Lidé v ostatních místnostech tak nic neuslyší,“ řekl serveru Fastcompany.

A jak to vypadá v praxi? Gadget visí přes hranu vašeho nosu a k tváři je přichycen pomocí hypoalergenních náplastí. Napájení mikrofonu a reproduktorů probíhá přes dobíjecí baterii, která se používá u pomůcek pro sluchově postižené a vydrží celou noc. Eliminace hluku je mimochodem prospěšná i pro samotného chrápajícího, který se snadno budí vlastním vyluzováním rámusu.

Eyal nicméně dodává, že jeho vynález „léčí“ pouze symptomy, a nikoli příčiny, a doporučuje tak „postiženým“ trpících kvůli chrápání nespavostí vyhledat lékaře. Případně vsadit na dobře známé metody jako zhubnout a vyhnout se před spaním alkoholu, zklidňujícím lékům i práškům na spaní, které vás uvolní do té míry, že začnete znovu chrápat.

Silent Partner bude stát v době uvedení na trh 99 dolarů (asi 2500 korun), případně můžete zkusit štěstí s kampaní Indiegogo. V každém případě vás to vyjde pořád levněji než celoživotní zásoba špuntů do uší.