Byznys podnikatele Jiřího Písaříka v tomto týdnu skončil poté, co jeho impérium v podobě alternativního dodavatele elektřiny a plynu Bohemia Energy ve středu oznámilo konec podnikatelské činnosti.

Pro téměř milion domácností i mnoho velkoobchodních odběratelů, v podobě firem a obcí, to nyní znamená urychlené shánění nového dodavatele energií. A zatímco se kvůli tomu v zákaznických centrech velkých dodavatelů jako ČEZ, PRE nebo E.on netrhnou dveře, klienty Bohemia Energy nyní nejvíc trápí otázka, zda dostanou své přeplatky zpět.

Titulky médií a příspěvky na sociálních sítích celou situaci nejčastěji popisovaly slovy jako krach nebo bankrot evokujícími, že firma nemá na zaplacení svých závazků. To ale mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná odmítá.

„Nemíříme do insolvence, ukončili jsme činnost a budeme vyrovnávat závazky zákazníkům,“ uklidňovala mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná bezprostředně po vydání středečního oznámení.

Pravdou je, že Bohemia Energy v této fázi pouze ukončila obchodní činnost a požádala Energetický regulační úřad o odebrání licencí pro své jednotlivé entity. Jde o firmy Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. A jejich jména v insolvenčním rejstříku skutečně nenajdete. Alespoň zatím.

Skupina podle informací Forbesu ukončila činnost kvůli tomu, že jí nebyl bankou prodloužen provozní úvěr, který jí zajišťoval potřebné cash flow. Pokud firma má dostatečné cash flow, může fungovat, i když generuje ztrátu. Pokud však finanční toky vyschnou, končí. A to se stalo Bohemia Energy.

info Foto David Turecký
Jiří Písařík

Společnost však alespoň prozatím podle všeho nemíří do konkurzního řízení, kde by jí byl přidělen insolvenční správce a ustanoven věřitelský výbor, který by poté rozhodoval, zdali má cenu společnost reorganizovat, rozprodat nebo zlikvidovat.

Zákazníci by se tak o navrácení svých pohledávek v podobě přeplatků neměli v této situaci obávat a nemusí je přihlašovat do žádného insolvenčního řízení. Spíše by se měli obrátit na kontaktní centra společnosti a připravit se na vyšší náklady na energie, jelikož k novým dodavatelům musí přistoupit v tu nejnevhodnější dobu maximálních cen na trhu.

„Pokud v Bohemia Energy vše ukončili plošně a žádná aktiva nevyvedli ven, je to na české poměry docela dobrý konec a asi by si zasloužili i určitý kredit. Děly se tu i horší věci,“ komentuje současné dění Jan Palaščák, zakladatel investičního fondu Amper Asset Management a startupu Amper Meteo.

Ten v minulém desetiletí vybudoval alternativního dodavatele energií Amper Market, který nakupuje elektřinu od nejmenších výrobců energií, včetně domácností, a přeprodává ji svým klientům. Před třemi lety pak Palaščák prodal svou firmu právě Bohemia Energy Jiřího Písaříka.

Amper Market je přitom jedinou firmou z impéria Bohemia Energy, které se ukončení činnosti nedotýká. „Pro zákazníky společnosti Amper Market hledá skupina řešení,“ uvedla Novotná.

„Byli jsme asi jediní, kdo jeli normální trading. Zákazník si objednal určité množství energie, a mu jsme mu jej nakoupili,“ nepřekvapuje Palaščáka přežití Amper Marketu. 

Jiní alternativní dodavatelé, včetně Bohemia Energy, v principu fungují tak, že si nasmlouvávají nákup energií u velkých výrobců. Ti, kteří dodržují pravidla risk managementu, se snaží zajistit se proti budoucím růstům cen energií takzvanými forwardovými kontrakty, kdy kupují elektřinu s předstihem nejen několika měsíců, ale i let. V budoucnu se pak nemusí obávat aktuálního vývoje cen elektřiny na světových burzách, protože se jich aktuálně nedotýkají.

Pokud se ovšem dodavatel těmito nákupy nezajistí, musí energii nakupovat dle aktuálních burzovních cen. Jenže ty jsou dnes v případě elektřiny třikrát vyšší, než byly před rokem, a tak se takoví dodavatelé dostali do kleští – energie prodávají za nižší ceny dle dříve uzavřených dlouhodobých zákaznických smluv, ovšem na trhu je nakupují za násobné částky než před rokem.

Hodnota nákupu do výrobců bude zřejmě nižší než závazky klientům.

Každý den tak tito dodavatelé odepisují ztrátu. A bude tomu tak do té doby, než nepřevedou zákazníky na nové smlouvy s vyššími ceníky nebo než cena energií neklesne. 

Tuto situaci už neustálo několik alternativních dodavatelů včetně Lumiusu nebo 123ušetři. Konec Bohemia Energy se zhruba 900 tisíci zákazníky je ale velké sousto, se kterým Česko nemá zkušenost. A je to také ukázka toho, jak může fungující byznys během pár měsíců dojít až na pokraj bankrotu.

Jiří Písařík založil Bohemia Energy před šestnácti lety v podstatě na den přesně (12. října), kdy letos oznámil konec (13. října). Velká akviziční jízda za tu dobu jeho společnost dovedla do pozice největšího alternativního dodavatele energií v Česku.

Loni měla firma i se slovenskou odnoží Slovakia Energy (která ukončila činnost na Slovensku už před dvěma týdny) přes 1,2 milionu zákazníků, tržby se jí zvedly na 23 miliard korun a konsolidovaná EBITDA zaznamenala lehčí meziroční pokles pod 1,5 miliardy korun.

Vydání Forbesu American Dream!

Tyto parametry v kombinaci s osobním jměním dovedly Jiřího Písaříka na 37. místo v žebříčku nejbohatších lidí Česka podle Forbesu s celkovým majetkem 8,3 miliardy korun.

Ještě v létě za desetinu Bohemia Energy dle informací týdeníku Hrot nabízela skupina Natland 0,9 až 1 miliardu korun, což by celý podnik ohodnocovalo dokonce až na deset miliard korun. Tehdy ale Bohemia Energy začala bojovat s problémy na energetickém trhu.

Co tedy ze skupiny z pohledu hodnoty nakonec zbude a jak se to odrazí v celkovém jmění Jiřího Písaříka?

Firma ujišťuje, že své závazky splatí. Nyní ale není vůbec jisté, že v insolvenci nakonec v nejbližších dnech či týdnech neskončí. „Hodnota nákupů od výrobců bude zřejmě nižší než závazky klientům,“ řekl Forbesu jeden z hráčů energetického trhu pod podmínkou anonymity. Jinými slovy si nemyslí, že z hodnoty nakoupené elektřiny, která ještě skupině zbyla, dokáže pokrýt závazky zákazníkům.

Podle dostupných indicií se nicméně hodnota Bohemia Energy po oznámení o ukončení činnosti fakticky propadla k čisté nule, což vymaže Jiřího Písaříka z žebříčku nejbohatších lidí Česka.

Skupina totiž byla jeho zlatým vejcem a kromě ní Písařík disponuje pouze osobním jměním v hodnotě zhruba půl miliardy korun. Zejména jde o reality. Patří mu například velký jezdecký areál Horse Park Kamenný Dvůr nedaleko Prahy, který před lety koupili od rodiny průmyslníka Tomáše Krska, nebo nemovitosti na Mallorce.

A to na členství v českém miliardářském klubu stačit nebude.