Extrémně vysoké ceny elektřiny a plynu si vyžádaly další oběti mezi alternativními prodejci energií. Zatímco v minulých týdnech krachly menší firmy jako Lumius nebo 123ušetři, ve středu situace na energetickém trhu dovedla k bankrotu o poznání větší rybu – největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy podnikatele Jiřího Písaříka.

„S politováním vám musíme oznámit, že skupina Bohemia Energy ukončuje s okamžitou platností dodávky elektřiny a plynu na českém energetickém trhu,“ oznámila ve středu skupina rozhodnutí, které se dotýká téměř milionu zákazníků.

Zároveň požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech dotčených společností skupiny.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat,“ dodal k tomu její majitel Jiří Písařík. „Během uplynulých let se nám podařilo ustát větší i menší krize a společně jsme se stali největším alternativním dodavatelem na energetickém trhu. I proto nás mrzí, že se nám nepodařilo najít řešení, které by nám umožňovalo dál pokračovat,“ dodal Písařík.

Ten během covidu vedl byznys ze svého sídla u Příbrami nebo z Mallorcy, kde se svou ženou Hanou často pobýval v jedné ze svých vil.

Podle zdrojů Forbesu bylo hlavním důvodem razantního rozhodnutí vyschlé cash flow skupiny. Bohemia Energy totiž měla dlouhá léta u bank otevřený provozní úvěr, který zajišťoval chod podniku při nečekaných výkyvech, při letošních vyjednáváních ale vzhledem k situaci na trhu alternativních dodavatelů banka odmítla jeho prodloužení.

Firma ujišťuje, že všechny své závazky zaplatí a nyní nabízí pomocnou ruku svým zákazníkům ve věci přechodu k jinému dodavateli.

Skupinu založil Jiří Písařík už v roce 2005 a během pár let se prodrala do pozice největšího alternativního dodavatele v Česku. Bohemia Energy během času pohltila další dodavatele energií jako Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie, jejichž zákazníků se konec podnikání Bohemia Energy také dotkne.

Dohromady měla skupina ke konci loňského roku přes milion klientů, kterým loni dodala 5,68 terawatthodiny elektřiny a 5,22 terawatthodiny plynu.

Vydání Forbesu Zázrak

Loni vykázala růst tržeb nad 23 miliard korun a konsolidovaná EBITDA se udržela nad jednou miliardou korun, což jmění Jiřího Písaříka v letošním žebříčku miliardářů Forbes ocenilo nad osm miliard korun. A o skupinu byl zájem. Letos v létě například skupina Natland nabídla za desetinu firmy dle informací týdeníku Hrot 0,9 až jednu miliardu korun. Tehdy už se ale Bohemia Energy dostávala pod tlak kvůli rostoucím cenám energií na evropském trhu.

„K razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce,“ uvedla skupina k hlavnímu důvodu ukončení své činnosti, které vymaže Jiřího Písaříka z žebříčku nejbohatších Čechů.

Dodavatelé energií, kteří se dlouhodobějšími forwardovými nákupy loni v prostředí nízkých cen nedostatečně zajistili proti budoucímu růstu cen elektřiny a plynu, museli začít kupovat drahé energie na spotovém trhu. Jenže zákaznické smlouvy garantují nižší ceny, a proto tyto dodavatele každý den udolává ztráta z rozdílu mezi cenou nakupované elektřiny či plynu na trhu a tou, kterou levněji prodávají svým zákazníkům.

Nepomohlo ani oznámení o navýšení cen od listopadu pro velkoobchod i maloobchod mnohdy až dvojnásobně, které mezi zákazníky nejen na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole. 

„Jde o otřes, se kterým nemáme zkušenosti. V minulých týdnech jsme sice zažili konce dodavatelů, ale šlo o malé dodavatele s kmenem zákazníků v jednotkách tisíc, maximálně desetitisíců,“ říká k tomu ředitel české Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiří Gavor.

„Přichází to navíc ve velmi nevhodnou dobu, kdy jsou velmi vysoké burzovní ceny elektřiny i plynu. Což je pro zákazníky Bohemia Energy pochopitelně nepříznivá zpráva,“ popisuje současnou situaci Gavor, ve které se zákazníci Bohemia Energy dostali do pasti současných vysokých cen energií, jež se začínají propisovat do vyšších ceníků dodavatelů a prodejců energií pro domácnosti.

Zákazníky firem patřící do skupiny Bohemia Energy nyní čeká přechod k jinému dodavateli. I pokud by byla kapacita ostatních dodavatelů dočasně vyčerpána, přerušení dodávek se v době nadcházející zimy bát nemusejí.

Zákonem je stanoveno, že dodávky energií bude v tomto případě zákazníkům BE zajišťovat takzvaný dodavatel poslední instance, a to po dobu následujících šesti měsíců.

„Spotřebitelé v tuto chvíli nemusejí nic dělat, nemusejí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní. Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat,“ říká předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

S pomocnou rukou se pak ozývají někteří ostatní hráči na trhu, kteří ale přiznávají, že se zákazníci musejí připravit na vyšší ceny.

„Uděláme maximum pro zajištění plynu pro zákazníky, kteří se dostanou do režimu dodavatele poslední instance (DPI), nicméně cena pro tyto zákazníky se bude odvíjet v souladu s cenovou regulací na základě tzv. věcně usměrňovaných cen od aktuálních tržních cen, které jsou v současnosti extrémně vysoké a jejichž výše je objektivně mimo náš vliv,“ uvedl například mluvčí innogy v ČR Martin Chalupský.

Firma dodala, že aktuální cena v režimu DPI atakuje hranici 4000 korun za megawatthodinu bez DPH. Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, může do konce topné sezony protopit více než šedesát tisíc korun.

„Během období následujících šesti měsíců už je větší šance, že se trh i s cenami uklidní a zákazníci pak získají nové dodávky za rozumnějších podmínek než dnes,“ doufá Gavor.

Dodává však, že v Česku je zhruba osmdesát licencovaných alternativních dodavatelů, a je tak možné, že se brzy dočkáme dalších krachů. Už ale ani nemohou být tak velké jako v případě Bohemia Energy.