Tuhle situaci určitě znáte. V noci je vám vedro, o pár hodin později zase mrznete a doufáte, že to do rána nějak překlepete. Ani v jednom případě se nijak skvěle nevyspíte. Řešení ohledně teplotní preference v ložnici už je ale na světě, píše server Ozy.com.

Jde o matraci BedJet V2, která koriguje teplotu nikoli celé ložnice, ale přímo postele. Na první pohled futuristické čerpadlo, které je součástí BedJet V2 a které do lůžka pumpuje teplý nebo studený vzduch, položíte vedle postele nebo pod ni. Čerpadlo se skládá z pružné trubice a pevné plastové trysky připevněné k matraci. A co za to? Přizpůsobitelná matrace vás bude stát 299 dolarů (asi 7475 korun). Na svědomí ji má jistý Mark Aramli.

Jestli vám přijde, že by tenhle vynález mohl zásobovat energií celou Mezinárodní vesmírnou stanici, nejste daleko od pravdy. Aramli totiž pracoval pro NASA jako návrhář vesmírných obleků. Přes svůj monstrózní vzhled ale přístroj pracuje potichu.

U původního BedJet, který je na Amazonu ke koupi už půl roku, můžete ovládat teplotu dálkovým ovladačem. Verze V2 tuhle funkci ještě vylepšila a regulovat teplotu lze i pomocí mobilní aplikace, přičemž různé hodnoty si můžete nastavit na každých 20 minut. Aplikace nicméně sama navrhne přednastavení na základě věku, váhy a dalších faktorů.

Jenže nic není dokonalé, a pokud je vám horko a partnerovi zima, budete si muset pořídit matrace dvě a nastavit různé teploty. Někteří majitelé si v recenzích na Amazonu stěžovali na tepelné odlišnosti, hlavně v místech kolem chodidel. Podle Aramliho za to nejspíš můžou příliš lehké nebo naopak těžké přikrývky.

Odborník na spánek, doktor Brian Wind, považuje nicméně za nevýhodu, že BedJet se nepřizpůsobuje přirozené termoregulaci uživatele. Což podle Winda omezuje účinnost matrace. Navíc si myslí, že BedJet by mohla zamaskovat některé závažné problémy jako syndrom spánkové apnoe, což je porucha dýchání, která se projevuje zástavou dechu ve spánku.

Aktuálně nejbližšího konkurenta má BedJet v chytré pokrývce matrace Luna za 235 dolarů (asi 5875 korun). Ta má pokročilé pozorovací funkce a propojení s ostatními chytrými přístroji svého majitele, což vysoce předčí možnosti BedJetu, ale zase může vaši postel jen ohřát proti okolní teplotě, a ne ochladit.

Žádná z existujících chytrých matrací zatím nenabízí ideální řešení. Třeba to ale stojí za zkoušku, zvlášť když alternativním řešením není nic jiného než oddělené postele.