Český miliardář a teď už bývalý uhlobaron Jaroslav Rokos prodává svůj podíl v Sokolovské uhelné. Muž č. 95 ve Forbes žebříčku nejbohatších Čechů se tak rozhodl ke změně životní dráhy, která byla téměř celé čtyři poslední dekády zasvěcena uhelné skupině operující na západě Čech.
„Energetika a hornictví jsou alfa a omega mé celoživotní profesní dráhy. V Sokolovské uhelné jsem před 37 lety našel své první zaměstnání a nyní zde v roli menšinového akcionáře také svou profesní dráhu zakončuji,“ říká k životnímu milníku sám osmapadesátiletý Jaroslav Rokos.
Součástí prodeje je téměř dvaačtyřicetiprocentní podíl (41,25 procenta) ve společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce (SUPN), přičemž nabyvatelem akcií se stala sama tato společnost.
„Současně s výše uvedeným odprodejem akcií SUPN se Jaroslav Rokos dohodl i na odprodeji všech svých akcií ve společnosti SUAS Group, a. s. Nabyvatelem těchto akcií je JUDr. Pavel Tomek, jako svěřenský správce Svěřenského fondu Františka Štěpánka, který se tak po vypořádání transakce stane jediným akcionářem SUAS Group,“ informuje skupina v tiskové zprávě.
Před dvěma lety nově založená SUAS Group zastřešuje neuhelné aktivity skupiny, zaměřené na zelené zdroje energií. K vypořádání transakce má dojít na přelomu června a července.
Hodnotu transakce žádná ze stran nezveřejnila, podle odhadů Forbesu ale může jít až o pět miliard korun. Forbes loni odhadl majetek Rokose na 2,8 miliardy korun a zařadil jej na 95. pozici v rámci žebříčku nejbohatších Čechů.
Sokolovská uhelná v roce 2020 vygenerovala EBITDA miliardu korun, vývoj ne energetickém trhu ale může zisk skupiny prudce zvýšit. Příkladem budiž jmění uhlobarona Pavla Tykače, které se v posledním roce zdvojnásobilo.
„Respektujeme jeho rozhodnutí se v jeho životě posunout dál. I nadále budeme spolupracovat a využívat jeho letité zkušenosti,“ říká k tomu Pavel Tomek, právník, který se k Sokolovské uhelné připojil v roce 2006. Jaroslav Rokos bude pro firmu i nadále působit v roli externího poradce.
S jeho odchodem však končí jedna éra Sokolovské uhelné. Skupinu západočeský podnikatel získal po roce 2005 v manažerské privatizaci společně s Janem Kroužeckým a Františkem Štěpánkem, kteří již oba zesnuli.
V té době ekonomický ředitel skupiny už měl ve firmě téměř dvacetileté zkušenosti. Nastoupil do ní po roce 1985 – přesněji do ekonomického úseku tehdejšího Palivového kombinátu Vřesová, který se v roce 1994 po spojení s Hnědouhelnými doly Březová přeměnil právě do Sokolovské uhelné.
Firma operuje v Sokolovské pánvi, kde vlastní lomy Družba a Jiří, teplárnu a elektrárnu Vřesová a prostřednictvím SUAS Group investuje také do zelené energetiky. Velké plány má například i s rekultivací zatopeného lomu Medard, v jehož okolí by chtěla vytvořit rezidenční a rekreační oblast.
Společnost vytěžila v roce 2020 celkem 4,7 milionu tun hnědého uhlí. Produkce hnědého uhlí je určena k prodeji externím odběratelům a také pro vlastní potřebu. Skupina z něj totiž vyrobila 2,5 terawatthodiny elektřiny a a téměř 1300 terajoulů tepla.
Nejbohatší obyvatel západočeské obce Staré Sedlo odchází v době, kdy se uhelný průmysl nachází ve schizofrenní situaci.
Na jedné straně je už několik let silný tlak na dekarbonizaci skrz evropský Green Deal nebo ESG pravidla, která znemožňují bankovní financování uhelných projektů. Na druhé straně kotle elektráren jedou na plný výkon kvůli vysoké spotřebě elektřiny a snaze o omezování „špinavých zdrojů“, mezi které Německo zařadilo i jaderné elektrárny, které letos všechny zbylé vypne.
A do toho je tu snaha o omezování závislosti na ruském plynu, který se ovšem měl stát přechodným médiem v rámci přesedlání z fosilních na zelené zdroje elektřiny a Evropa si nemůže dovolit jej ze dne na dne vypnout kvůli absenci jiných alternativ.
To vše žene zisky uhelných skupin vzhůru, a jak v nedávném rozhovoru pro Forbes říkal i šéf konkurenční skupiny Sev.en Energy, pár tučných let má celý sektor ještě před sebou.
Jaroslav Rokos přitom loni říkal, že Sokolovská uhelná s těžbou uhlí skončí v roce 2030. „Transformaci skupiny z uhelné energetiky v moderní nejen energetickou SUAS Group jsme startovali před třemi lety ještě s dalším dlouholetým vlastníkem a manažerem, dnes již bohužel zesnulým Františkem Štěpánkem. Nyní předávám své žezlo dál,“ dodává k tomu Rokos teď.