Mezi nejbohatšími lidmi světa počítanými dle metodiky Forbesu se každým rokem pravidelně umisťuje jen pár Čechů. Jedním z nich je i energetický miliardář Pavel Tykač, který patří k letošním skokanům, alespoň pokud jde o růst hodnoty jeho odhadovaného jmění.

To se během posledních dvanácti měsíců zdvojnásobilo z 1,7 miliardy na 3,4 miliardy dolarů, tedy v přepočtu zhruba na 75 miliard korun, a nově mu tak mezi nejbohatšími lidmi světa patří 883. pozice. Loni na tom přitom byl o tisíc pozic hůře. Co za tímto překotným vývojem stálo?

Pro sedmapadesátiletého rodáka z Čelákovic, který ovšem poslední desetiletí spojil svůj život hlavně s Ústeckým krajem, to byl věru až prapodivný rok.

Ještě loni v létě čelil v rámci tvrdého prosazování evropského Green Dealu silným tlakům na dekarbonizaci energetiky, po podzimním raketovém růstu ceny plynu se však uhlí dostávalo jako levný energetický zdroj postupně čím dál více do popředí zájmu a dnes kvůli konfliktu na Ukrajině jedou kotle jeho uhelných elektráren naplno.

Ceny elektřiny navíc od léta loňského roku stabilně rostou. Zatímco loni na jaře se roční kontrakt jedné megawatthodiny jiskřivé komodity pohyboval kolem 50 eur za megawatthodinu, dnes je na více než trojnásobných hodnotách.

Sev.en Energy Group, která zastřešuje uhelné aktivity Pavla Tykače v Česku, se tak z uhelné brikety bez budoucnosti proměnila ve vybroušený diamant. Její odhadovaná hodnota se od loňského roku v podstatě zdvojnásobila na 30,5 miliardy korun. Do tohoto Tykačova impéria patří například Severní energetická, ve které jsou elektrárny Chvaletice či Počerady, nebo třeba Vršanská uhelná, pod niž spadají povrchové doly.

Jen Sev.en Energy ale za spanilou jízdou českého uhlobarona nestojí. V Česku byl činný i v rámci dalších investic. Během posledního roku postupně navyšoval svůj podíl například v Moneta Bank, ve které dnes podle dohledatelných informací drží necelých šest procent, což Forbes oceňuje na 2,3 miliardy korun.

Jmění o více než šest miliard korun mu zvedly i investice do akcií energetické skupiny ČEZ, kde má dle dohledatelných zdrojů necelý dvouprocentní podíl.

Pavel Tykač ale není aktivní jen v České republice, má i zahraniční aktivity, kam patří například stoprocentní podíl americké společnosti BlackHawk Mining, poloviční podíl v britské skupině InterGen a také téměř pětinový podíl v americké Corsa Coal.

Tyto své aktivity na začátku roku zastřešil pod nově vzniklou skupinu Sev.en Global Investments, která mu dnes k celkově odhadovanému jmění přispívá více než třiceti miliardami korun.

Zbylých zhruba šest miliard korun připadá na nemovitý majetek v jeho držení, jako je rezidence ve Švýcarsku nebo polnosti a lesy v Česku, a také na jeho spekulativní obchody a soukromá aktiva.

Pro Pavla Tykače to byl zkrátka dobrý rok a vzhledem k současnému dění nejen v evropské energetice, která hledá způsoby, jak se oprostit od ruského plynu, se zdá, že je několik tučných let stále ještě před ním.