O Karin Fuentesové ještě hodně uslyšíte. Žena, kterou jsme vybrali na obálku jarního vydání Forbes Woman, má za sebou naprosto fascinující příběh. A podle všeho ještě mnoho před sebou.

Osud jí nerozdal ty nejlepší karty a mnohokrát musela začínat od začátku. Její příběh je proto příběhem houževnatosti, zarputilosti, a taky velkého talentu.

Už v osmi letech programovala, v šestnácti odešla z domu, v osmnácti pracovala jako asistentka v auditu, ve třiadvaceti byla hlavní účetní velké nadnárodní firmy. Dneska je Karin Fuentesová zakladatelkou, většinovou majitelkou a CEO fintechového startupu s aktuální valuací přes 325 milionů korun.

Její téma? Vaše faktury. Její mise? Úplný konec papírování. 

Karin, dívku z Mohelnice, už od dětství vždycky bavila čísla. Navíc se už jako malá naučila prát. Víc než s děvčaty se prý vždycky kamarádila s kluky, běhala po lese, lezla po stromech. A taky milovala videohry.

„Jenže doma nebyly peníze. Jedinou příležitostí, jak si zapařit, bylo přihlásit se na dotovaný školní kroužek programování. To mi bylo osm. A už mi to zůstalo,“ směje se. Má zastřený, trochu chraplavý hlas a v očích zvláštní jiskru. Mluví rychle a bez zvláštního sentimentu, i když mluví o šikaně, kterou v dětství na malém městě zažívala, či o tom, jak si už jako teenagerka přivydělávala jako uklízečka v kanceláři. 

Mám jiný, ostrý tempo.

Má v sobě zvláštní tvrdost. „To slyším často. Karin je tvrdá. Ve skutečnosti je Karin tvrdá jen naoko. Jsem takový ten ježík, ta rybička, co se nafoukne, když cítí nebezpečí,“ říká sama o sobě. „Mám jiný tempo. Ostrý tempo. Jsem hodně rychlá. Vždycky jsem byla rychlá. I problémy vidím rychle. A chci všechno hned.“

Vždycky měla chytrou hlavu. Jenže vysněný gympl v Brně nevyšel. „Znamenalo by to bydlet na internátu a to jsme si nemohli dovolit.“ A tak vyhrála obchodní akademie v Mohelnici.

„Nakonec to bylo super. Hodně IT – a taky jsem se dostala k účetnictví a k auditu. Získala jsem rychle dovednosti, o kterých se děckám na gymplu ani nesní. A jak se ukázalo, moje hlava a účetnictví se spolu uměly skamarádit.“

Nadané studentky si ve škole rychle všimli – a už v osmnácti dostala práci ve firmě jednoho z vyučujících, hostujícího odborníka z praxe, který na škole přednášel. A tak se z Karin z Mohelnice stala asistentka auditora a účetní. Téhle práci se věnovala třináct let, velmi zblízka poznala účetní praxi řady firem.

„A tam jsem viděla tu hrůzu s papírováním. Devadesát osm procent firem se dodnes topí ve zbytečné administrativě. Faktury třeba mají elektronické, ale pořád zbytečně moc věcí tisknou. Nebo se jim hromadí. Všude šanony, účtenky, strašný nepořádek. Práce účetní je dodnes manuální otročina. I když by vůbec nemusela být,“ domnívá se.

Karin tak přiměly k založení vlastního startupu osobní zkušenosti a zážitky z práce. Rozhodla se prostě účetní procesy co nejvíce zautomatizovat a zefektivnit.

Její firma Digitoo dnes umí data z faktur i účtenek nejen číst a třídit, ale taky je na pár kliků napojit na účetní systémy dané firmy. Pomáhá jí v tom umělá inteligence. „Digitalizujeme celý účetní proces v jedné aplikaci. Přesnost čtení našeho systému je devadesát pět procent a stále roste,“ tvrdí Fuentesová.

Služby jejího startupu dnes využívá víc než tři tisíce uživatelů působících na českém trhu. Digitoo se soustředí zejména na malé a střední podniky, kde vidí v digitalizaci největší problém. A jejími klienty jsou zároveň už i mnozí velcí hráči: Notino, Europ Assistance, Direct pojišťovna, Footshop, ale i oboroví specialisté a velké účetní firmy jako třeba Haven Tax & Accounting.

„S Deloittem jsme uzavřeli partnerství a pilotujeme první velké firmy, přičemž každá z nich ročně zpracuje asi padesát tisíc faktur. V tomto objemu pro ně vlastní digitalizace nedávala smysl, vlastní systém by je stál řádově miliony až desítky milionů korun,“ odhaduje Fuentesová potenciál Digitoo, na jehož naplňování se podílí přibližně sedm desítek lidí. Mezi nimi i vědci a vědkyně z ČVUT nebo Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Potenciál nenápadného karlínského startupu už opakovaně ocenili i investoři. Zatím od investorů vybral 2,5 milionu eur (tedy asi šedesát milionů korun), mimo jiné i od renomovaných fondů, jako jsou Nation 1 nebo Kaya.

Rozvoji služeb digitalizujících účetnictví pomocí umělé inteligence přispěl i nedávno založený venture kapitálový fond česko-slovenské investiční platformy Crowdberry a s dalšími Fuentesová jedná. Půjde o nadnárodní investiční skupiny – Digitoo chystá expanzi do Velké Británie.

„Jsme na začátku. Ale našlápnuto máme myslím fakt dobře.“

Velký rozhovor s Karin Fuentesovou čtěte v aktuálním vydání Forbes Woman se speciálem Fintech.