Jak dopadne zápis z vaší porady, když si ho napíšete na papírový flipchart? Buď ho musí přepsat asistentka všem do e-mailu nebo si někdo papíry vyfotí na mobil a všem je rozešle nebo se papíry vytrhnou a… skončí kdoví kde. Ani jedna varianta není úplně elegantní a uživatelsky příjemná, což přivedlo kanadskou společnost Smart Technologies k výrobě digitálního flipchartu Smart Kapp.

„Očekáváme, že by o něj měl být zájem především v korporacích. Ve světě je to jasný trend, v Česku ovšem teprve začínáme s prodejem a inspirací,“ říká Jiří Plátek ze společnosti AV Media, která je tuzemským distributorem a prodejcem Smart Technologies. Zatím je v Česku pouze jeden předváděcí digitálního flipchart, první dodávka modelů s úhlopříčkou 42 palců (107 centimetrů) a cenovkou 24 990 korun bez DPH dorazí během několika týdnů. V létě se na trhu objeví i širší verze o 84 palcích (213 centimetrů).

Jak digitální flipchart vlastně funguje? Jeho desku snímají čtyři senzorové kamery, takže vše, co na něj píšete (či mažete), se vám automaticky prokresluje do připojených zařízení (chytré telefony nebo tablet připojené přes Bluetooth a dál přes bezplatné aplikace pro Android a iOS). Na podrobnosti se podívejte ve videu:

Stůl, který vás poslouchá a píše vám poznámky

Další novinkou, která by mohla zpříjemnit porady v leckterých společnostech, je chytrý stůl, který vyvinuli v americkém deníku New York Times.

Funguje to následovně: pár lidí sedí kolem stolu. O něčem se spolu baví. Nemají u sebe žádné tužky ani papíry, jen občas někdo ťuká prsty do stolu. To není rozmluva znuděné partičky, ale mítink nejmodernějšího střihu.

stul done

Ťukání je znamení, že to, co se právě řeklo, bylo důležité. Uprostřed je obrovský mikrofon, takže každému, kdo si k němu sedne, je jasné: tady se bude nahrávat. Když pak dostanete zápis z porady, bude v něm přepsáno to, co se řeklo 30 sekund před ťuknutím a potom. Plus v něm najdete vypíchnutá tři klíčová slova, o kterých si stůl „myslí“, že byla důležitá. „Stůl ví, co považujeme za důležité, co ignorujeme a na co bychom nejradši zapomněli,“ říká se v propagačním videu.

Poslední bod je důležitý. Lidem může být nepříjemné, že se z jejich rozhovoru zaznamenává a ukládá každé slovo. Jenže stůl je naprogramovaný tak, aby zapomínal. Takže po čtyřech týdnech se všechno vymaže. Celé zařízení je navíc velmi jednoduché na obsluhu. Má jediný knoflík – zmáčknete ho, nahrávání se ukončí a stůl je zase jenom obyčejný stůl.