Možnost sdílet hesla na platformě Netflix v roce 2023 skončí a v její uživatelích to pochopitelně vyvolává spoustu otázek. Jako například, kdy k tomuto nepopulárnímu kroku Netflix přistoupí nebo kolik se za změněnou službu bude platit?

V tomto článku se s vámi proto podělíme o vše, co o zrušení možnosti sdílet hesla na Netflixu dosud víme.

Proč Netflix se sdílením hesel končí?

Uživatelé sdílejí svá hesla k Netflixu už léta a streamovací gigant k tomu dokonce kdysi přímo vybízel. Kdo by mohl zapomenout na tweet Netflixu z roku 2017, v němž se psalo: „Láska je sdílení hesla.“

V té době byla strategie Netflixu mnohem více zaměřena na počet diváků na obrazovkách – nezáleželo na tom, kdo sdílí svá hesla, pokud se dívá velké množství lidí. O pět let později je však situace zcela jiná.

Netflix se finančně potýká s rostoucí konkurencí ze strany dalších streamovacích společností, jako je Disney, a to navíc v době celosvětového hospodářského poklesu. Čísla mluví za vše – Netflix mezi dubnem a červencem 2022 ztratil téměř milion předplatitelů, kteří se rozhodli službu opustit.

Netflix se snažil zvýšit ceny, ale nestačilo to. Firma se proto poohlédla jinde. Hesla sdílí sto milionů uživatelů a Netflix je nyní chce zpeněžit.

Kdy Netflix ukončí možnost sdílení hesel?

Podle dopisu pro akcionáře společnosti Netflix bude sdílení hesel ukončeno na konci prvního čtvrtletí tohoto roku, tedy někdy kolem 31. března. Přesné datum zatím potvrzeno není a Netflix testuje různé scénáře, aby získal od uživatelů zpětnou vazbu.

Firma už však ukončila sdílení hesel v některých částech Latinské Ameriky a tento region je považován za předobraz toho, jak to může vypadat celosvětově.

Kolik si Netflix naúčtuje za sdílení hesla?

Netflix bude muset být velmi opatrný v tom, kolik si bude za sdílení hesel účtovat. Příliš přísné podmínky by totiž mohly mnoho lidí přivést k rozhodnutí svůj účet úplně zrušit.

Firma zatím přesnou výši poplatku za sdílení hesla nepotvrdila, ale na trzích, kde již nová pravidla zavedla, si streamovací služba účtuje přibližně 3 dolary, tedy necelých sedmdesát korun.

Jak Netflix pozná, že sdílím svůj účet?

Netflix má způsoby, jak zjistit, zda svůj účet stále sdílíte s někým mimo domácnost. To proto, že streamovací služba o vás shromažďuje spoustu údajů, včetně toho, co sledujete, kde to sledujete, polohy vaší domácnosti a ID zařízení. Na základě těchto informací lze zjistit, zda se díváte vy, nebo někdo z jiné domácnosti.

V zemích, kde už je sdílení hesel ukončeno, Netflix sleduje, jaká zařízení se k platformě připojují a ukončení sdílení hesel si plánuje vynucovat tak, bude každé zařízení pravidelně jednou měsíčně žádat o „ověření“ v místě bydliště tím, že se připojí do domácí internetové sítě.

Pokud tedy máte například děti na koleji, mohly by ověření svého zařízení provést, až budou doma, pokud se mohou tedy každých měsíc vrátit. Naopak televizi vašich rodinných přátel zřejmě do vaší domácí wi-fi sítě jen těžko každý měsíc připojíte.

Společnost Netflix ve svém dopise akcionářům popisuje, jak budete moci svá zařízení používat i mimo domov, až začne omezení platit. „Jakmile zavedeme placené sdílení, budou mít členové v mnoha zemích možnost si připlatit, pokud budou chtít sdílet Netflix s lidmi, se kterými nežijí,“ píše se v dopise. „Stejně jako dnes budou moci všichni členové užívat Netflix i na cestách, ať už na televizoru, nebo na mobilním zařízení.”

Když Netflix zjistí, že heslo sdílí někdo mimo domácnost, zablokuje dané zařízení a dá mu možnost přidat si vlastní účet. Netflix nicméně nepotvrdil, že tento způsob bude používat celosvětově, je možné, že se podmínky budou v jiných částech světa mírně lišit, ale to ukáže až čas.

Jak mohu při užívání Netflixu ušetřit peníze?

Netflix nabízí různé úrovně účtů, včetně nejdražší verze 4K Premium. Pokud již máte nejvyšší verzi a nepotřebujete ji, má smysl se uskromnit – Netflix umožňuje zvolit Premium 4K, Standard HD (1080p), Basic HD (720p), které se liší v maximálním rozlišení v jakém vám společnost pošle obraz vašich oblíbených filmů a seriálů.

Na některých trzích už je v nabídce i verze Basic s reklamami, která stojí jen třetinu ceny nastavení HD, takže můžete ušetřit spoustu peněz. V Česku zatím tato možnost není, ale časem by se i u nás mohla objevit.

Připouštíme, že reklamy mohou být otravné, ale i základní tarif stojí jen něco málo přes třetinu prémiového. Veškeré změny svého balíčku můžete provést v nastavení účtu.