Dlouhá léta platilo, že když si chcete večer v New Yorku vážně užít, měl by začít večeří u Maria Bataliho – tedy v jedné z jeho několika restaurací.
Jídlo tam bylo vždycky dobré (a oceněné několika hvězdami od Michelinu), atmosféra jiskřila a v ceně byl i pocit důležitosti, když kolem vás večeřeli hollywoodští herci a zpěvačky z čela hitparád. Často se okolo mihl i sám Batali, celebrita kuchařského světa, aby se zeptal, jak vám chutnalo.

A teď je po všem. Minulý týden oznámili Bataliho partneři, za oceánem proslavená kuchařská rodina Bastianichových, že vykoupili jeho podíly ve všech restauracích. Tenhle krok není jenom konec jedné velké éry na americké gastroscéně, ale taky finále příběhu o veřejností milovaném šéfkuchaři, na kterého praskly aféry se sexuálním obtěžováním v kuchyni.

Eater, americký web pro gurmány, který před dvěma lety jako první přinesl obvinění z údajného obtěžování, teď zveřejnil dopis zaměstnancům holdingu Batali & Bastianich Hospitality Group, který zastřešoval všechny restaurace známého šéfkuchaře.

„Chceme vám oznámit, že Mario už není součástí našeho byznysu,“ píše se v dopise podepsaném Joem Bastianichem a Tanyou Bastiach Manuali. „Tento týden jsme vykoupili všechny jeho podíly v restauracích.“ Nově bude holding řídit Manuali a firmu, která zaměstnává tisícovku lidí, čeká taky přejmenování.

Bataliho jméno z názvu zmizí. Jméno, které bylo po dvě desetiletí symbolem amerického snu v kuchyni, jméno, které až do předloňska bylo v restauračním byznysu uctívané jako málokteré jiné.

Mario Batali, foto: Forbes.com

Mario Batali byl televizní celebritou a autorem několika kuchařek, byl hvězdou americké kabelovky Food Network a na vaření (a mluvení o jídle) postavil základy jmění v hodnotě 25 milionů dolarů.

Jenže v roce 2017 magazín Eater zveřejnil výpovědi řady žen, které měl Batali při různých příležitostech proti jejich vůli osahávat. Šéfkuchař pak novinářům řekl, že si na konkrétní situace nevzpomíná, ale připustil, že odpovídají jeho chování.

Od té doby, co se obvinění dostalo na světlo, to šlo s Bataliho impériem z kopce. Šéfkuchař sice okamžitě odstoupil ze svých funkcí v podnicích holdingu Batali & Bastionich, včetně ikonických restaurací Babbo, Del Posto, Bar Jamon a Esca, ale ani tak nezabránil úpadku svých podniků a několik jeho restaurací v Las Vegas, Singapuru i domovském New Yorku od té doby muselo zavřít.

Zavržený šéfkuchař mezitím tráví čas na severu Michiganu. Z gastroscény se v podstatě vypařil, veřejně skoro nevystupuje.

V základech se otřásl i status Bataliho jako kuchařské celebrity. Jeden z nejslavnějších kuchařů v USA přišel taky o své místo v The Chew, do té doby úspěšné každodenní talkshow o jídle v americké celostátní televizi ABC, kterou nakonec kanál úplně zrušil.

Batali se sice hned zkraje aféry v newsletteru fanouškům omluvil za své chování a slíbil, že na sobě bude pracovat, ale sympatie veřejnosti mu to nevrátilo. Možná kdyby součástí pokání nebyl recept na skořicové šneky… Ale takhle mu veřejná omluva přinesla jen posměšky a rozhořčení. Mezitím začala newyorská policie prošetřovat dvě obvinění ze sexuálního obtěžování.

Zavržený šéfkuchař mezitím tráví čas na severu Michiganu, kde společně s manželkou koupili usedlost poblíž Traverse City na břehu jezera Michigan. Z gastroscény se v podstatě vypařil, veřejně skoro nevystupuje.

Výjimku udělal před týdnem, když deníku New York Times potvrdil, že nový holding vlastní už pouze několik členů rodiny Bastianichových a ceněná šéfkuchařka Nancy Silverton. „S Joem Bastianichem jsme dosáhli dohody a já už nemám v restauracích, které jsme společně vybudovali, vůbec žádný podíl,“ řekl Batali Timesům. „Teď mu můžu jenom popřát hodně štěstí do budoucna.“