Firma Home Credit, patřící nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, se ve čtvrtek po vlně kritiky od učitelů i studentů Univerzity Karlovy rozhodla vypovědět smlouvu o spolupráci. O vypovězení smlouvy údajně uvažoval i rektor Tomáš Zima. Tříletá smlouva měla škole přinést dohromady 1,5 milionu korun.
Spojení jména Univerzity Karlovy se společností PPF, pod kterou Home Credit spadá, vyvolalo největší protesty na Filozofické fakultě, která se od rozhodnutí školy na svém webu distancovala a kde vznikl i otevřený dopis vyzývající vedení k přezkoumání záležitosti. Kritici spolupráce zdůrazňovali fakt, že firma poskytuje nebankovní půjčky. Zároveň se obávali omezení akademických svobod.
Home Credit se za 500 tisíc korun ročně, které škola měla použít na rozvoj vědy a mezinárodní spolupráce, měl stát hlavním partnerem univerzity. Právě tato částka byla dalším důvodem kritiky partnerství, podle mnohých šlo v miliardovém rozpočtu školy o zanedbatelnou částku.
Svého generálního partnera mají i Vysoká škola ekonomická nebo Česká zemědělská univerzita, v obou případech se jedná o Českou spořitelnu. Suma, kterou školy od spořitelny dostávají, je však diametrálně odlišná od částky nabídnuté Univerzitě Karlově.
Podle Filipa Holého, tiskového mluvčího České spořitelny, ČZU od společnosti dostává každý rok dar v hodnotě jednoho milionu korun, v případě VŠE se jedná o miliony tři. Je zároveň potřeba zdůraznit značný rozdíl mezi velikostí škol. Zatímco na Univerzitě Karlově studuje téměř 50 tisíc studentů, na VŠE je to pouze 14 tisíc a na ČZU o pět tisíc víc.
Česká spořitelna přitom spolupracuje i s Univerzitou Karlovou. Jak však Holý zdůraznil, charakter této spolupráce je jiný než té, která měla probíhat mezi univerzitou a Home Creditem. Smlouva o spolupráci univerzity a společnosti Home Credit obě strany zavazuje k dlouhodobé vzájemné podpoře, spolupráci a medializaci.
Spolupráce mezi Českou spořitelnou a Univerzitou Karlovou je podle něj pouze rámcová, uzavíraná na konkrétní projekty. Univerzita za uveřejnění loga spořitelny na materiálech akce získá finanční plnění. Jedna taková spolupráce se pohybuje okolo 300 tisíc, což je více než polovina toho, co Univerzita Karlova dostane ročně od Home Creditu.
V zahraničí se pak částky, které sponzoři věnují vysokým školám, řadí do úplně jiné kategorie.
Nejštědřejší byl vůči své alma mater bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Loni v listopadu věnoval Johns Hopkins University 1,8 miliardy dolarů, což je v přepočtu více než 42 miliard korun. Chce tak umožnit, aby se na školu dostali i ti studenti, kteří by si to jinak kvůli finančním potížím nemohli dovolit.
Za ním je podle žebříčku, který v květnu zveřejnil Business Insider, těžební magnát Anil Agalwar, který v roce 2006 daroval miliardu dolarů na vybudování výzkumného střediska v indické oblasti Odisha. Po započtení inflace suma vzroste na 1,2 miliardy.