Česká aplikace VOS.health, která pomáhá lidem po celém světě udržet si duševní pohodu, končí. Spolu s ní se loučí i sesterská aplikace VOS a ChatMind. Oba projekty prodali zakladatelé Jiří Diblík a Ondřej Kopecký neznámé americké společnosti. Detaily transakce zatím zůstávají neveřejné, informoval Deník N.
Aplikace českého startupu VOS.health končí. „ChatMind ukončíme ke dni 4. července 2025, aplikaci VOS pak ke dni 4. dubna 2026, protože se vydáváme novým směrem v oblasti duševního zdraví,“ říká jeden ze zakladatelů Diblík. Co bude dál ani kdo startup koupil, zatím nekomentuje. „Podrobnosti vám přineseme v průběhu léta 2025,“ napsal Diblík.
„V tuto chvíli bohužel nemůžeme sdílet více informací o proběhlé akvizici, ale mohu říct, že výsledek je skvělý pro celý náš tým,“ doplnil spoluzakladatel.
Aplikace VOS vznikla jako reakce na osobní zkušenost s duševními obtížemi a od té doby si ji podle autorů oblíbily více než čtyři miliony uživatelů. Nabízela deník nálad, dechová cvičení, meditace či sledování psychického stavu v času. Loni ji doplnila AI aplikace ChatMind, která nabízela terapeutický rozhovor vedený umělou inteligencí vycvičenou skutečnými terapeuty.
„AI kouč nenahrazuje psychologa, ale může poskytnout okamžitou intervenci nebo krátkodobou úlevu, když živý expert není dostupný,“ uvedli tehdy autoři. Během půl roku poskytl ChatMind přes sto tisíc digitálních terapií, většinou v USA. Použilo ho přes třicet tisíc lidí.
Za projektem stáli i investoři jako Ondřej Fryc (Reflex Capital), Miton, Soulmates Ventures či Purple Ventures. Celkově startup podpořili českými investicemi za více než sedmdesát milionů korun. V roce 2022 se Diblík s Kopeckým dostali do evropského výběru Forbes 30 pod 30.
Firma výrazně rostla, ale v roce 2021 vykázala ztrátu přes sedm milionů korun. Další účetní výsledky nezveřejnila. Podle investora Fryce je však AI psychoterapie budoucnost: „Je to krok správným směrem. Utrpení ve světě roste a dostupnost psychoterapeutů je nedostatečná,“ uvedl.