Minulý týden se na Blízkém východě nesl v reakci na vzdušný útok Íránu na Izrael z noci na neděli 14. dubna. EU, USA a Británie kvůli němu oznámily nové protiíránské sankce. Na íránský úder Izrael reagoval pouze omezeně a obě země se podle zahraničních médií zřejmě vyhýbají eskalaci. Co dalšího poznamenalo minulý týden dění na Blízkém východě?

  • Útok Íránu na Izrael. Írán v noci na neděli 14. dubna zaútočil drony a raketami na Izrael. Izraelská armáda informovala, že devadesát devět procent z více než tří stovek dronů a raket zvládla zlikvidovat. Větší škody tak útok nenapáchal. Írán jej označil za odplatu za nedávný útok na íránský konzulát v Damašku, kde 1. dubna zemřelo několik významných představitelů íránských revolučních gard.
  • Izrael dál omezuje vstup humanitární pomoci do Gazy, řekl komisař OSN. V úterý vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk oznámil, že Izrael nadále nezákonně zadržuje vstup humanitární pomoci do pásma Gazy. Izrael nicméně před týdnem avizoval, že do oblasti pouští stále větší množství kamionů s pomocí. Komisař OSN Türk poukázal na zhoršující se humanitární krizi v Gaze a vyzval mezinárodní společenství k jejímu řešení.
  • Nové sankce proti Íránu. Po íránském útoku na Izrael oznámily Evropská unie, USA a Británie nové protiíránské sankce. Po mimořádném středečním summitu EU v Bruselu chystané protiíránské sankce avizovali evropští lídři, kteří zároveň obě strany vyzvali ke zdrženlivosti. Ve čtvrtek už USA společně s Británii vydaly nový balík protiíránských sankcí mířících proti šestnácti jednotlivcích a dvou subjektech spojených s výrobou dronů použitých k útoku.
  • Izraelská reakce na útok Íránu. V noci na pátek se na íránské základně poblíž města Isfahán ozvaly exploze podle zahraničních médií způsobené reakcí protivzdušné obrany na izraelský útok. Šlo by tak o první odpověď na vzdušný úder Íránu na Izrael z minulé neděle 14. dubna. Představitelé obou zemí se k tomuto útoku vyjadřovali pouze omezeně a média usuzují, že se vyhýbají eskalaci situace.
  • Exploze na základně v Iráku. Iráckou vojenskou základnou asi padesát kilometrů jižně od Bagdádu v noci na sobotu otřásla rozsáhlá exploze, informovaly zahraniční tiskové agentury. Irácká armáda uvedla, že při ní zemřel jeden člověk a dalších osm lidí bylo zraněno. Není však jasné, zda se jednalo o útok, v době exploze základna nezaznamenala dron ani bojové letadlo.