Do ulic v Izraeli vyšly na začátku týdne desítky tisíc lidí na protest proti vládě premiéra Netanjahua. Z území Libanonu ve středu zamířilo na Izrael nejméně sto raket a Izrael postupuje hlouběji do čtvrti Šudžája na východě Gazy. Co dalšího přinesl tento týden v konfliktu na Blízkém východě?

  • Rakety z Libanonu. Z Libanonu ve středu večer na sever Izraele zamířilo nejméně sto raket. Na místě nebyly hlášeny žádné oběti na životech. K útoku se přihlásilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Izraelská armáda předtím oznámila, že v Libanonu zneškodnila jednoho z nejvýše postavených představitelů hnutí Hizballáh.
  • Izraelské útoky v Šudžája. Izraelské síly zabily nejméně šest Palestinců a zničily několik domů, když postoupily hlouběji do čtvrti Šudžája na východě města Gaza a v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Od začátku izraelské ofenzivy už bylo podle dostupných údajů zabito 37 877 Palestinců.
  • Výstavba nových domů. Izraelská vláda podle nevládní monitorovací organizace Peace Now schválila plány na výstavbu 5295 domů v několika budoucích osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu. Osady mají vzniknout na území o rozloze 12,7 čtverečního kilometru, které zabral Izrael.
  • Příměří odloženo. Izraelská delegace vedená šéfem tajné služby Mossad Davidem Barneou se vrátila z první schůzky v Dauhá, kde se jednalo s předními katarskými prostředníky o současném návrhu dohody o příměří. Jednání budou pokračovat další týden, jelikož mezi válčícími stranami stále panují ohledně navrhované dohody neshody.