V uplynulém týdnu se objevila data o poklesu izraelské ekonomiky, který byl daleko větší, než se předpokládalo. Zhoršující se situace v humanitární oblasti nutí britskou vládu zvážit přerušení dodávky zbraní Izraeli, neustávají ani útoky jemenských povstalců. Co dalšího přinesl týden v dění kolem konfliktu na Blízkém východě?

  • Válečná ekonomika. Izraelská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí kvůli dopadům války klesla v přepočtu na celý rok o 19,4 procenta. Ve svém odhadu to v pondělí uvedl izraelský statistický úřad. Výsledek je výrazně horší, než očekávali analytici. Ti s propadem sice počítali, v průměru jej ale odhadovali na deset procent. Za celý rok ekonomika růst udržela.
  • Potravinová pomoc pozastavena. Světový potravinový program pozastavil dodávky jídla na sever Pásma Gazy, protože nebyly bezpečné. Hladovějící Palestinci v úterý napadli se zbraněmi konvoje s pomocí, rozkradli je a řidiče zbili. Zásoby potravin od této agentury OSN do válkou zmítané oblasti proudily teprve od neděle, předtím byly tři týdny pozastavené kvůli chaosu spojenému s boji mezi izraelskou armádou a hnutím Hamás.
  • Konec britské pomoci? Spolu se zhoršující se humanitární situací v Gaze roste podle deníku tlak na britskou vládu, aby stejně jako některé další země přerušila dodávky zbraní Izraeli. Zdroje z vlády ve čtvrtek uvedly, že žádné rozhodnutí zatím přijato nebylo, ale je možné tak učinit, pokud budou mít ministři informace o tom, že Izrael porušuje mezinárodní humanitární právo.
  • Útok na nákladní loď. Rakety odpálené jemenskými povstalci Húsíi ve čtvrtek způsobily požár na palubě nákladní lodě plující v Adenském zálivu. Americká armáda později uvedla, že dvě rakety Húsíů zasáhly nákladní loď britského majitele a že při incidentu byl jeden člověk lehce zraněn. Izraelská protivzdušná obrana poblíž přístavu Ejlat na jihu země mezitím zneškodnila balistickou střelu, kterou rovněž vyslali tito propalestinští bojovníci z Jemenu. Později se Húsíové přihlásili k oběma útokům.