Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Rafáhu před třemi týdny navzdory tomu, že ji od toho odrazovala řada zemí včetně Spojených států kvůli velkému počtu civilistů. Před izraelskou ofenzivou uprchlo přes milion lidí a objem humanitární pomoci klesl na třetinu. Co dalšího přinesl týden v dění kolem konfliktu na Blízkém východě?

  • Poplach v Tel Avivu. Po mnoha týdnech se v pondělí v izraelském městě rozezněly sirény varující před raketovým úderem. Krátce potom ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový úder na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo na Izrael vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich se podařilo zničit ve vzduchu.
  • Izraelské vzdušné údery. Nálet na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabil pětačtyřicet lidí a 249 dalších zranil. V bilanci obětí to uvedlo ministerstvo zdravotnictví ovládané hnutím Hamás, jež současně oznámilo, že celkový počet Palestinců, kteří od začátku války přišli při izraelské ofenzivě o život, překročil třicet šest tisíc. 
  • Humanitární pomoc přes Kerem Šalom. Do Pásma Gazy začala proudit humanitární pomoc z Egypta přes přechod Kerem Šalom. Ten byl téměř nepřetržitě uzavřen od začátku května, kdy na něj zaútočili příslušníci palestinského hnutí Hamás. Od neděle tak do pásma Gazy míří stovky kamionů s pomocí. Objem humanitární pomoci dopravované do Pásma Gazy klesl o dvě třetiny od chvíle, kdy Izrael zahájil vojenskou operaci v Rafáhu na jihu tohoto palestinského území.
  • Návštěva Pavla v Jordánsku. Česko by se mělo připojit k těm, kdo usilují o co nejdřívější zastavení konfliktu v Gaze, je potřeba nalézt dlouhodobé řešení mezi Izraelci a Palestinci. Novinářům to při návštěvě Jordánska řekl český prezident Petr Pavel. Do Ammánu v pondělí večer přivezl i více než tunu sušeného kojeneckého mléka, která podle něj pokryje potřebu několika tisíc dětí v Gaze po několik týdnů.
  • Milion Palestinců za poslední tři týdny. Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil v úterý Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě. Upozornil také, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám.
  • Izraelské tanky v centru města Rafáh. Izraelské tanky v úterý vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda útok popírá.
  • Pásmo Gazy na prahu hladomoru. OSN už řadu měsíců varuje před vypuknutím hladomoru v této izolované pobřežní enklávě, kde Izrael vede válku proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho říjnový teroristický útok.
  • Všechny oči se upírají k Rafáhu. Sociální média obletěl obrázek, který znázorňuje stanové tábory pro vysídlené Palestince v Rafáhu a uvádí větu Všechny oči se upírají k Rafáhu. Na Instagramu jej sdílelo 47 milionů lidí. Příspěvek vytvořený AI má upozornit na dění v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy, kam se uchýlily tisíce Palestinců před pokračující izraelskou ofenzivou. Na svém profilu příspěvek sdílelo i mnoho celebrit, jako je Dua Lipa, Bella a Gigi Hadid nebo Lewis Hamilton.
  • Zničit Hamás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu uvedl, že v Pásmu Gazy nedojde k trvalému příměří, dokud nebudou zničeny vojenské kapacity Hamásu a schopnost tohoto radikálního palestinského hnutí vládnout. Premiér to uvedl v prohlášení zveřejněném na internetu.