Palírna u Zeleného stromu, nejstarší destilérka v Evropě, chce vyvážet do Indie každý měsíc až 25 tisíc lahví svojí Staré žitné myslivecké, která patří do kategorie whiskey.

Nejlidnatější země světa je pro whiskey největší trh s roční spotřebou 19,5 milionu hektolitrů ročně, což představuje přibližně polovinu veškeré celosvětové produkce.

Průměrná roční produkce prostějovské společnosti, která se řadí mezi největší rodinné firmy Česka podle Forbesu, činí zhruba 100 tisíc hektolitrů alkoholických nápojů.

Podle ředitele exportu Lukáše Kakalčíka Palírna U Zeleného stromu postupně buduje distribuci na exportních trzích, nyní vyváží do tří indických států a do konce roku by se export měl rozšířit do třech dalších. Jde podle něj o trh s více než 300 miliony obyvatel. Firma má ambici do Indie vypravit každý měsíc plný kontejner, což odpovídá zhruba 25 tisícům lahví, řekl.

„Tuhle ambici chceme meziročně zvyšovat na dvojnásobek,“ doplnil. Poznamenal, že indický trh s whiskey je 275krát větší než český.  Palírna chce letos začít vyvážet také do Kanady. Tamní trh je náročný v tom, že je výrazně regulovaný státem, uvedl Kakalčík.

V červnu by podle něj měla z firmy vyrazit první zásilka. Společnost se chce dostat více také na japonský trh, kam od loňského roku vyváží vodku pro menší komunitu zákazníků a letos by chtěla začít exportovat i svojí whiskey a rum. 

Marketingový manažer palírny Boris Rajdl uvedl, že firma v prvním čtvrtletí zvýšila obrat o 48 milionů oproti roku 2022. Prodala 7,2 milionu lahví, což je podle něj o deset procent více než loni. Řekl také, že palírna má vizi vytvářet hodnotu značek a investovat do nich i v době krize, kdy většina firem šetří.

Palírna letos slaví 505 let od založení a při této příležitosti přišla s limitovanou edicí sedmileté whiskey s etiketou od ilustrátora Marka Ehrenbergera. Vyrobilo se 1518 kusů.

Firma Palírna U Zeleného stromu, za níž stojí rodina Haganových, vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů. V roce 2012 firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova, kde pět století funguje Palírna U Zeleného stromu.