Ještě na konci loňského roku se fundamentalisté z bitcoinové komunity mohli chlubit tím, že na bitcoinovém blockchainu nenajdeme kontroverzní způsoby využití, jako jsou nezaměnitelné tokeny.

Alespoň ne přímo, NFT využívající bitcoinový blockchain nepřímo se poprvé objevily s projektem Counterparty v roce 2014. A dnes? Na bitcoinu běží DOOM!

Od té doby, co Casey Rodarmora napadlo, že by mohl jednoduchým trikem, který využívá nezamýšlenou vlastnost bitcoinového Taprootu, dostat na bitcoinový blockchain obdobu klasických NFT, navíc kompletně uložených přímo v blockchainu, je v bitcoinové komunitě celkem živo.

Projekt, který otevřel sice nechtěné, ale zároveň netušené nové možnosti, ale nebudí jen kontroverze, sám se poměrně rychle vyvíjí.

Zatímco NFT komunity na Ethereu, Polygonu, Solaně a miriádách klonů ethereové sítě zamrzly někde u jpegových opic, na bitcoinové obdobě NFT, protokolu Ordinals, už někdo vložil první inskripci obsahují minimalistickou, ale rozhodně hratelnou variaci na legendární třicet let starou hru DOOM. Nalezneme ji v bitcoinovém bloku 774526 a je pouze 31.2 KB velká.

Vzhledem ke kapacitnímu limitu pro inskripce jde o sotva plnohodnotnou jednu úroveň a kompilace kódu probíhá až v prohlížeči, ale přesto, DOOM zůstane nejspíše už navždy zapsaný nejen v našich srdcích, ale také v bitcoinovém blockchainu.

Zprovozňování herní legendy od ID Software na specializovaných nebo málo výkonných platformách se stalo v technické a hackerské kultuře již před lety populárním kulturním memem.

Na YouTube snadno dohledáte autentická videa, na kterých běží DOOM na vědeckých kalkulačkách, osciloskopech, chytrých hodinkách nebo chytrých těhotenských testech. Tak proč ne bitcoinový blockchain?