Jen co se epidemiologická situace v Česku trochu zlepší, rozvolní se opatření, aby se pár dní nato znovu zatáhlo za koronavirovou brzdu. Třetí, nebo čtvrtý stupeň? To už je téměř jedno. Četné výjimky v nařízeních totiž situaci činí značně nepřehlednou. Ostatně jak už jsme si v posledních měsících zvykli.

Aktualizováno ve čtvrtek 17. prosince ve 12:00.

Od pátku 18. prosince se vládní opatření znovu mění. Proto jsme zaktualizovali náš souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět, abyste se v záplavě informací neutopili.

Roušky

Jednoduchá záležitost: ideálně noste roušku všude. Nutnost mít ji nasazenou však platí pouze ve vnitřních prostorech, ať už jde o nákupní centra, kanceláře, školy, hromadné akce, nebo veřejnou dopravu.

Existuje nicméně řada výjimek (všechny najdete ZDE). Nařízení se pochopitelně nevztahuje na bydliště či místo ubytování (například hotelový pokoj). Dále mohou pokrývku úst a nosu odložit například děti do dvou let a v mateřských školách, duševně nemocné osoby, soudci, moderátoři v rádiu a TV, svatebčané, za jistých okolností sportovci, klienti stravovacích podniků během konzumace či cestující v MHD, kteří se potřebují napít a najíst.

Podniky, kultura, instituce

Restaurace, hospody a bary sotva stačily pořádně vytopit své prostory a už je musejí v pátek znovu uzavřít. Zákazníky mohou obsluhovat výlučně skrze výdejní okénka, a to od 5. hodiny ranní do 23. hodiny večerní.

Na černou listinu padají také ubytovací služby. Hotely či penziony mohou být přístupné pouze pro hosty, kteří cestují za prací nebo byznysem.

Obchody (včetně nákupních center) zůstanou otevřeny. Provozovny nicméně nadále musejí dodržovat zavedené omezení o 15 metrech čtverečních na jednoho zákazníka. V malých krámcích se do toho nepočítají děti do 15 let, ve větších centrech ratolesti do šesti let. Povoleno je i zkoušení oděvů a obuvi.

Zakázány nejsou ani venkovní trhy, ačkoli je vláda nedoporučuje. To platí nejen o těch farmářských, ale i vánočních. Stánkaři ovšem musejí mezi sebou dodržet minimálně čtyřmetrové rozestupy. Jídlo a pití není možné konzumovat bezprostředně po jejich koupi v blízkosti trhů.

Volnočasové aktivity jsou dále svázány pravidly. Vnitřní sportoviště, posilovny, bazény a wellness centra včetně saun musejí zavřít. Fungovat nadále mohou naopak solária – klient je v nich sám a prostor lze po každém dezinfikovat. Venku se může sportovat maximálně ve skupinkách o šesti lidech. Konečně se ovšem otevírají skiareály.

Výjimku z těchto pravidel mají profesionální sportovci, kteří jsou pravidelně testováni.

Kultura stále trpí. K divadlům a kinům, která pro diváky zůstávají zavřená do doby, než se země přesune do druhého stupně rizika, se znovu přidávají galerie a muzea. Otevřeny nesmějí být ani knihovny, publikace mohou propůjčovat pouze skrze okénko. Zakázány jsou také hudební koncerty.

Kadeřnictví, kosmetické či masážní salony, pedikúra, manikúra, tatérská studia a další služby fungují s nepatrnými omezeními. I v tomto odvětví platí nošení roušek a omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních a nejméně dvoumetrové rozestupy, a to i v čekárnách. Pokud ovšem máte příznaky koronaviru (například teplotu vyšší než 37 °C), počítejte s tím, že do podniku nemusíte být vpuštěni.

Žákům ze základních a středních škol začnou od příštího týdne o dva dny delší vánoční prázdniny. V pondělí 4. ledna, kdy jim volno končí, by se měli vrátit do školních lavic, vyjma ročníků, u nichž probíhá střídavá výuka, tedy týden prezenční, týden distanční.

Na vysokých školách se může vyučovat praktická výuka ve skupinách do 20 lidí. Teoretické výuky se mohou účastnit pouze studenti prvních ročníků.

Ve všech vzdělávacích institucích jsou povinné roušky. Až na výjimky, mezi něž se řadí umělecké obory či sportovní gymnázia, platí zákaz zpěvu a tělocviku.

Mimo jiné bylo znovu zakázáno vycházení v noci, od 23. hodiny do 5. hodiny. Venku, ale i uvnitř, se smí na jednom místě sejít v jeden čas nejvíce šest lidí, kteří spolu nesdílejí domácnost. Nesmějí ovšem popíjet alkohol, jehož konzumace se nepovoluje.

Zavedení vládních opatření umožňuje nouzový stav, který je v Česku vyhlášený od 5. října. Aktuálně platí do 23. prosince, nicméně ministerský kabinet bude již poněkolikáté žádat sněmovnu o jeho prodloužení. Bez něj by (za takto nastaveného systému) nemohl restrikce přijímat.

Cestování

Od června se pro cestování do zahraničí a následný návrat do Česka uplatňuje takzvaný semafor, jenž zohledňuje rizika nákazy v jednotlivých zemích a na základě toho je člení do tří skupin: na nízkorizikové (zelené), středně rizikové (oranžové) a vysoce rizikové (červené). S každou z těchto skupin jsou přímo spojené podmínky pro překročení hranic.

Češi zároveň musejí počítat s tím, že podobně reagují ostatní země na epidemiologickou situaci u nás. Zavádějí (a často mění) vlastní pravidla, jež je třeba při cestě do nich splnit. Situace v jednotlivých státech se přitom výrazně liší. Všechny podrobné informace včetně doporučení ministerstva zahraničí najdete ZDE.