skip to main content
Koronavirus

Koromanuál: Jaká covidová opatření momentálně platí a jak je dodržovat?

3 minuty čtení

Kde nasadit roušku a kde ji naopak s čistým svědomím odložit? Se zhoršující se situací se opatření proti šíření koronaviru den o dne mění. Abyste se v záplavě informací neutopili, připravili jsme pravidelně aktualizovaný souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět.

Aktualizováno ve čtvrtek 8. října v 17:00.

Od pondělí 5. října v Česku opět platí nouzový stav, a to po dobu 30 dnů. Tato situace automaticky neznamená, že bude zcela omezen volný pohyb a znovu nastane lockdown. Možnost omezit některá práva a svobody občanů na nezbytně dlouhou dobu nicméně tato situace kabinetu dává. K několika tvrdým opatřením vláda již přistoupila.

Roušky

Reklama

Jednoduchá záležitost: jste-li pod střechou, noste roušku. Mít ji nasazenou je nutnost ve všech vnitřních prostorech, ať už jde o nákupní centra, kanceláře, školy, hromadné akce, nebo veřejnou dopravu. Nařízení se pochopitelně nevztahuje na bydliště či místo ubytování (například hotelový pokoj).

Pak je tu řada výjimek (všechny najdete ZDE). Pokrývku úst a nosu mohou odložit děti do dvou let a v mateřských školách, duševně nemocné osoby, řidiči MHD, soudci, moderátoři v rádiu a TV, svatebčané, klienti stravovacích podniků během konzumace či cestující v MHD, kteří se potřebují napít a najíst.

Podniky, kultura, instituce

Restaurace a bary budou od pondělí 12. října otevřeny jen od 6 do 20 hodin. U stolu zároveň budete moct sedět nanejvýš ve čtyřech, v jídelnách nacházejících se v obchodních centrech dokonce jen ve dvou. Od ostatních hostů přitom musíte být vzdáleni alespoň 1,5 metru. Roušku můžete při jídle a pití odložit, při cestě na toaletu nebo k baru byste ji ale měli mít opět nasazenou. Ve food courtech bude rovněž vypnuta wi-fi, abyste měli o důvod méně se v prostoru shlukovat.

Na volnočasové aktivity uvnitř zapomeňte, vláda je na dva týdny dramaticky omezí, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly doslovně „zmrazí“. Od pátku 9. října budou uzavřena veškerá vnitřní sportoviště (fitka, bazény). Venku ve stejný čas a na jednom místě budete moct sportovat a shlukovat se maximálně ve dvaceti lidech. Pod střechou při povolených aktivitách v polovičním počtu. Limit se nevztahuje na pracoviště nebo třeba církevní obřady, které mají vlastní kategorii s omezením na sto osob.

Všechny kulturní instituce před vámi zavřou své brány, a to i divadla a kina, která dosud měla výjimky. Zákaz se tak jako už dříve vztahuje třeba na opery, muzikály či hudební koncerty. Při zpěvu se totiž kapénky šíří rychleji, jak vysvětloval ministr.

Reklama

Zapomenout můžete i na návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších sociálních zařízeních – jsou též zakázány, tedy pokud se nechystáte za nezletilými či umírajícími pacienty. Otcové u porodu mohou být pouze s nasazenou rouškou, a pakliže nejeví příznaky covidu-19.

Zpřísnění očekávejte také v kadeřnictvích, kosmetických i masážních salonech a dalších službách. Povinné jsou vedle roušek rovněž dezinfekce a dodržování odstupu. Pokud máte příznaky koronaviru (například teplotu vyšší než 37 °C), počítejte s tím, že do podniku nebudete vpuštěni. Totéž nicméně platí také pro pracovníky.

Studenti středních a vysokých škol po celé republice se budou dva týdny učit dálkově, s výjimkou praktické výuky. U žáků druhého stupně základních škol se bude distační výuka střídat s klasickou – konkrétně tak, že první týden bude do školy docházet třída A, druhý týden třída B.

Do mateřských a nižších stupňů základních škol budou děti nadále chodit, obejít se ale musí bez hudební a částečně také tělesné výchovy. Ministerstvo školství zároveň kvůli epidemii vyhlásí na 26. a 27. října ve školách volno, čímž prodlouží podzimní prázdniny na konci měsíce na celý týden.

Opatření jsou časově omezena na 14 dnů. Pokud ministerstvo zdravotnictví nepřijme ještě přísnější, což by znamenalo úplný lockdown, měla by tak skončit 25. října ve 23:59.

Cestování

Od června se pro cestování do zahraničí a následný návrat do Česka uplatňuje takzvaný semafor, jenž zohledňuje rizika nákazy v jednotlivých zemích a na základě toho je člení do tří skupin: na nízkorizikové (zelené), středně rizikové (oranžové) a vysoce rizikové (červené). S každou z těchto skupin jsou přímo spojené podmínky pro překročení hranic.

Češi ovšem musí počítat s komplikacemi při cestování navzdory tomu, že téměř celá Evropa je aktuálně „zelená“ (semafor se aktualizuje každý týden). Zatímco totiž na jaře se republika uzavřela před světem, nyní je situace zcela opačná. Okolní země reagují na zhoršující se situaci u nás a pro české návštěvníky zpřísňují vstup do země.

Slovensko
Na území našeho federálního partnera se od poloviny září dostanete pouze s negativním testem, který nesmí být starší 72 hodin. Nemáte-li jej, musíte se registrovat skrze formulář e-hranice, nastoupit do karantény a nejdříve pátý den se nechat testovat. Existuje ovšem velké množství výjimek, vztahujích se například na profesionální řidiče, přeshraniční pracovníky nebo umělce.

Německo
I tady platí povinnost negativního testu, ačkoli ne pro všechny. Výjimky si stanovuje každá spolková země zvlášť, mohou se vztahovat například na profesionální řidiče, pendlery či osoby, které v Německu působily jen 48 hodin a k návštěvě měly závažný důvod (například zdravotní vyšetření). Kdo do těchto skupin nespadá a potvrzení o bezinfekčnosti mít nebude, čeká ho dvoutýdenní karanténa. Bližší info ZDE.

Rakousko
Pokud jste z Prahy a chystáte se k našemu jižnímu sousedovi, musíte se při překročení hranic buď prezentovat negativním testem nejdéle 72 hodin starým, nebo se na vlastní náklady izolovat a do dvou dnů požádat o provedení testu v Rakousku. Na občany z jiných koutů republiky se tato povinnost nevztahuje, zatím.

Polsko
Poláci k nám zatím nejsou tak přísní a po červnovém otevření hranic Čechy nechávají křižovat svou zemí bez omezení.

Situace v ostatních zemích světa se výrazně liší. Všechny podrobné informace včetně doporučení ministerstva zahraničí najdete ZDE.

Reklama
Reklama