Ekonomie zas na chvíli vystřídá v hospodách fotbal a hokej. Jasně že je to potřeba probrat. Nejdříve z praktického hlediska: Kdy si vyměnit eura na dovolenou do Řecka? A potom si „odborně“ zanadávat na centrální banku, že jí to ale trvalo, než se rozhoupala s těmi intervencemi skončit.

Každý jsme fotbalový trenér, všichni jsme ekonomové.

Co tedy bude nyní s korunou? To ví jen Bůh (a to já nejsem). Skončilo období jistoty poskytované garancí centrální banky, vrací se nejistota, kolísání. A v prvních dnech a týdnech nejspíš větší než obvyklé. Někdo svou spekulaci na korunu ukončí a bude prodávat, jiný může do vlaku naskočit.

Čtěte také: Jenom dvacetníček aneb Co čeká korunu s koncem intervencí ČNB

Vedle spekulativního kapitálu potřebují měnit eura na koruny normální firmy. Řada si sice koupila kurzové zajištění, některé částečně, hodně firem vůbec.

Dlouhodobě není důvod, aby se koruna nevydala na cestu vzhůru, tj. posilovala. Na evropskou bídu se české ekonomice docela daří a mělo by to být vidět i v naší kupní síle. Tento přirozený proces centrální banka tím, že držela kurz koruny, trochu pozdržela, a o to větší reálný důvod bude mít koruna k posilování.

Není důvod se bát. Kdyby začal kurz jančit, je tu centrální banka, připravená kdykoli znovu zasáhnout, a její arzenál je prakticky neomezený. Koruna se nevrací na zcela volný trh, ale do režimu řízeného floatingu, přesněji z angličtiny přeloženo do špinavého floatingu.

Tak snad se při tom příliš nezamažeme.